Přišlo křesťanství na Velkou Moravu až s Cyrilem a Metodějem? Možná ne

13.06.2016 - Monika Slezáková

Téměř neznámý kostel sv. Margity Antiochijské stojící ve slovenských Kopčanech zřejmě přepíše dataci rozmachu křesťanské víry

<p>Kostel sv. Margity Antiochijské</p>

Kostel sv. Margity Antiochijské


Reklama

Výzkum v oblasti nacházející se nedaleko moravsko-slovenské hranice započal už v 60. letech minulého století, ale stavba byla dlouhou dobu považována za památku sakrální gotické architektury. Až rok 2004, kdy byly objeveny tři velkomoravské hroby, zamíchal s časovou osou.

Archeologický průzkum dokazuje, že objekt vznikl v období rozkvětu Velkomoravské říše, zřejmě za vlády Rostislava I. (846–870) nebo Svatopluka I. (870–894). Jedná se o unikátní objekt, který nemá v Evropě obdoby, a zároveň významný doklad křesťanské liturgie na našem území. Hroby s jistotou vznikly až po dobudování kostela, což nasvědčuje teorii, že zde existovala křesťanská tradice již před příchodem slavných věrozvěstů Cyrila a Metoděje

Reklama

  • Zdroj textu:

    ExtraStory, National Geographic

  • Zdroj fotografií: Profimedia, Wikipedie

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

V tradiční koridě jsou přesně určené nástroje, které má matador k dispozici. V první fázi se používají kopí varas a pláštěnka capote, v další pak barevné tyče s háky banderillas. V závěrečné části přichází ke slovu muleta, meč espada či dýka puntilla.

Historie

Expert ochrany přírody připravuje sterilizační šipky pro hrochy v Kolumbii

Věda

Hladina kyslíku v atmosféře podstatně vzrostla, až když před 2,5 miliardami let na Zemi konečně poklesla intenzita „deště meteoritů“.

Vesmír

Tato stíhačka Ki-43 se dochovala v leteckém muzeu v americké Pimě.

Válka
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907