Přistižen při činu: Orangutan Rocky napodobuje lidskou řeč

29.07.2016 - Stanislav Mihulka

Vědci zjistili, že jsme podceňovali hlasové možnosti lidoopů


Reklama

Orangutan Rocky se převedl jako zdatný žák. V experimentu se naučil kopírovat své trenéry a napodobovat lidskou řeč. Rocky zvládl více než 500 nových zvuků, přičemž o některých z nich vědci pochybovali, že by je lidoopi vůbec mohli vydávat.

Vědci neučí orangutany lidské zvuky jen tak pro zábavu. Je to součástí výzkumu počátků lidské řeči. Výsledky těchto snah nás mohou poučit o tom, jaké asi byly možnosti hlasu našich dávných předků před miliony let.

TIP: Vražda mezi opy! Jedna samice orangutana zabila druhou

Když badatelé prozkoumali rozsáhlou databázi, zahrnující 12 tisíc hodin zvuků orangutanů v jejich přirozeném prostředí, tak zjistili, že se Rocky skutečně naučil nové zvuky, které orangutani pravděpodobně nikdy nepoužívají. Orangutan Rocky nemůže mluvit lidskou řečí, přesvědči ale odborníky, že jsme doposud hlasové možnosti lidoopů podceňovali.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, University of Durham

  • Zdroj fotografií: Mark Kaser / University of Durham

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V křesťanské společnosti se konzumace masa rozšířila ve 4. století. Značná část raných křesťanů pravděpodobně byla vegetariány.

Zajímavosti

Trénink s hologramem

Věda

Milovníci rozpálených skal

Kozorožec núbijský (Capra nubiana) je jediným druhem kozorožce, jenž je adaptován pro život v horkých a suchých oblastech. Žije v horských regionech severovýchodní Afriky a na Středním východě v nadmořských výškách do 3 000 metrů, kde si vybírá ty nejodlehlejší, nejvyšší a nejstrmější skalní stěny. V rámci tohoto druhu je velmi výrazný pohlavní dimorfismus – samci váží kolem 60 kilogramů a dorůstají délky kolem 125 cm, zatímco samice jsou maximálně kolem 30 kg těžké a ne delší než 105 cm. Vroubené rohy samců mohou být až 120 cm dlouhé a docházejí uplatnění při bojích o dominanci. Jejich srážky ale jen zřídka končí zraněním. (foto: Shutterstock)

Příroda

Slunce pohledem americké obervatoře Solar Dynamics Observatory z února 2015. (foto: NASA/SDO, CC0)

Vesmír

Představa létající lodě Sky Cruise (foto: Profimedia, Hashem Al-Ghaili)

Revue

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907