Vědci zjistili, že jsme podceňovali hlasové možnosti lidoopů
Orangutan Rocky se převedl jako zdatný žák. V experimentu se naučil kopírovat své trenéry a napodobovat lidskou řeč. Rocky zvládl více než 500 nových zvuků, přičemž o některých z nich vědci pochybovali, že by je lidoopi vůbec mohli vydávat.
Vědci neučí orangutany lidské zvuky jen tak pro zábavu. Je to součástí výzkumu počátků lidské řeči. Výsledky těchto snah nás mohou poučit o tom, jaké asi byly možnosti hlasu našich dávných předků před miliony let.
TIP: Vražda mezi opy! Jedna samice orangutana zabila druhou
Když badatelé prozkoumali rozsáhlou databázi, zahrnující 12 tisíc hodin zvuků orangutanů v jejich přirozeném prostředí, tak zjistili, že se Rocky skutečně naučil nové zvuky, které orangutani pravděpodobně nikdy nepoužívají. Orangutan Rocky nemůže mluvit lidskou řečí, přesvědči ale odborníky, že jsme doposud hlasové možnosti lidoopů podceňovali.
IFL Science, University of Durham
PřírodaMilovníci rozpálených skal
Kozorožec núbijský (Capra nubiana) je jediným druhem kozorožce, jenž je adaptován pro život v horkých a suchých oblastech. Žije v horských regionech severovýchodní Afriky a na Středním východě v nadmořských výškách do 3 000 metrů, kde si vybírá ty nejodlehlejší, nejvyšší a nejstrmější skalní stěny. V rámci tohoto druhu je velmi výrazný pohlavní dimorfismus – samci váží kolem 60 kilogramů a dorůstají délky kolem 125 cm, zatímco samice jsou maximálně kolem 30 kg těžké a ne delší než 105 cm. Vroubené rohy samců mohou být až 120 cm dlouhé a docházejí uplatnění při bojích o dominanci. Jejich srážky ale jen zřídka končí zraněním. (foto: Shutterstock)