Přistiženi při činu: Japonští velrybáři nejspíš loví i v zakázaných zónách

16.01.2017 - Zuzana Rychlá

Ochranářům z neziskové organizace Sea Shepherd se podařilo přistihnout japonskou velrybářskou loď s úlovkem v zakázané zóně


Reklama

Sea Shepherd, nevládní neziskovou organizaci, která se zabývá ochranou moří a oceánů, založil bývalý člen Greenpeace Paul Watson v roce 1977. Watson považoval zásahy a akce Greenpeace za málo razantní, a proto se rozhodl k založení vlastní, mnohem akčnější organizace. Metody této organizace se nejednou staly terčem kritiky. Sea Shepherd totiž neváhá důrazně zakročit proti jakémukoli plavidlu, které loví chráněné druhy kytovců, tuleňů a žraloků.

Nesmlouvavý mořský pastýř

V hledáčku Sea Shepherd jsou především japonští velrybáři. Japonsko totiž (společně s Islandem a Norskem) nerespektuje mezinárodní moratorium na lov velryb vydané Mezinárodní velrybářskou komisí (IWC) v roce 1986. Japonsko se odvolává na skutečnost, že loví velryby pro vědecké účely. Podle Sea Shepherd ale většina masa z těchto lovů končí v japonských restauracích, kde je velrybí maso velmi ceněné.

Nová zjištění Sea Shepherd navíc naznačují, že japonští velrybáři nerespektují ani ochranné zóny, ve kterých je lov velryb zakázán zcela. Aktivistům se podařilo pořídit několik snímků, které zachycují japonskou loď s úlovkem uvnitř australsko-antarktické ochranné zóny.

TIP: Malá mořská víla zbrocená krví: Drsný protest ochránců velryb

Zda budou mít nová zjištění aktivistů nějaký konkrétní dopad ale není vůbec jisté. V roce 2015 uložil australský federální soud japonským velrybářům pokutu ve výši 1 milionu dolarů. Pokutu ale doposud nikdo neuhradil. 

Pikantní na celém případu je, že k nezákonnému lovu velryb mělo dojít v době, kdy byl na oficiální státní návštěvě Austrálie japonský premiér Šinzó Abe. Austrálie je přitom domovským přístavem Sea Shepherd.

Reklama

  • Zdroj textu:

    The Guardian

  • Zdroj fotografií: Sea Shepherd

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Krom případu Kathleen Grundyové vyšetřovala policie také úmrtí 27 dalších pacientů Harolda Shipmana, z nichž někteří také „změnili“ závěť v lékařův prospěch.

Zajímavosti

Dron Zephyr S při letních testech

Věda

Azincourt: Nedisciplinovaní rytíři

Psal se rok 1415 a schylovalo se k jedné z nejdůležitějších bitev stoleté války, ke které mělo dojít u severofrancouzského Azincourtu. Anglické vojsko se tehdy vylodilo na pobřeží a čekalo na rozhodný boj. Odhadem 6 000 až 9 000 vojáků zápolilo s vyčerpáním, zato Francouzi šli do boje se vší vervou. Byla to obrovská armáda, která prý mohla čítat až 36 000 mužů. K vidění zde byla krásná brnění. Silní koně. Jedno jim ale chybělo. Disciplína.

Když boj začal, dostávali se francouzští jezdci jen těžko k nepříteli. Urozencům navíc šlo spíše o ukázku osobní statečnosti a kopyta těžkých koní se navíc nořila hluboko do bláta, které vytvořily deště z předcházející noci. Angličané měli nádavkem jednu obrovskou výhodu, a totiž dlouhé luky, i když jejich role asi nebyla tak dominantní, jak se kdysi tvrdilo. Rozhodně však dokázaly vystřelit stovky vraždících nástrojů za minutu a francouzská převaha se proto rychle zmenšovala. Země galského kohouta nakonec utržila drtivou porážku a přišla o výkvět svého rytířstva. Zatímco na anglické straně prý padlo 15 rytířů, Francouzi jich ztratili kolem 5 000. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Dostane-li se planetka do Kirkwoodovy mezery, vytlačí ji odtud působení gravitační síly Jupitera.

Vesmír
Revue

Puklinový kaňon nazvaný Subway (podzemka) patří k nejvyhlášenějším místům Národního parku Zion.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907