Pro kolonizaci Marsu se musíme připravit na všechno. I na vesmírné pohřby

07.02.2020 - Stanislav Mihulka

Specialisté na kosmický výzkum zjišťují, jak nejlépe na cizích světech pohřbívat mrtvé

<p>Speciální „pohřební roucho“ pro zemřelé kolonisty či astronauty na Marsu.</p>

Speciální „pohřební roucho“ pro zemřelé kolonisty či astronauty na Marsu.


Reklama

Smrt nevyhnutelně patří k lidskému životu a platí to pochopitelně i pro budoucí vesmírné kolonisty. Jakým způsobem ale budeme nakládat s těly zemřelých například na Marsu? Science fiction literatura má v tomto ohledu poměrně jasno – vesmírné pohřby obvykle popisuje jako více či méně obřadný rituál, během kterého je tělo zemřelého vypuštěno do volného vesmírného prostoru. Podobný scénář ale nebude vždy technicky proveditelný. Existují i jiné možnosti?

Jako nejlogičtější řešení se nabízí pohřeb mrtvého přímo na Marsu či Měsíci. Jenomže to nebude tak jednoduché. Vzhledem k tomu, že na Marsu a ani na Měsíci, v současnosti podle všeho nejsou žádní mikrobi a jejich povrch skrápí kosmické záření, je nasnadě, že se tam mrtví nebudou rozkládat a ještě ke všemu budou vystaveni ozáření.

Pohřební roucho pro vesmírné kolonie

Bioinženýrka J. J. Hastingsová, která je šéfkou společnosti Analogs LLC a zároveň i velitelkou první mise v rámci programu Senzoria, napodobujícího mise na Marsu, pracuje na přípravě postupů pro pohřby na rudé planetě. Společně s módní návrhářkou Piou Interlandi vyvinuly speciální „pohřební roucho“ pro zemřelé kolonisty či astronauty na Marsu.

TIP: Mají to za sebou: Na Havaji právě skončila roční simulace mise na Marsu

Toto pohřební roucho je vytvořené z recyklovatelných surovin, což má svůj velmi praktický důvod. Na cizích světech nebude možné, přinejmenším zpočátku, plýtvat se surovinami. Proto zřejmě bude po pohřebním rituálu tělo zemřelého i s pohřebním rouchem „vytěženo“ v „lidském recyklátoru“. Definitivní podoba takového zařízení není zatím jasná, ale všechny potřebné technologie jsou již dnes k dispozici. Mrtví tak budou nejspíš beze zbytku využiti k zajištění dalšího provozu základny.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Space.com

  • Zdroj fotografií: Chelsea Gohd/Space.com

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Charles Ponzi (1882–1949) ve dvacátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Mgreason, CC0)

Historie

Šamana si veřejnost bude moci společně s originály venuší nalezených na území Moravy (i té nejslavnější Věstonické) na vlastní oči prohlédnout na výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla v Pavilonu Anthropos od 19. srpna 2022. (foto: Moravské zemské muzeum, Jan Cága, CC BY 4.0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907