Pro kolonizaci Marsu se musíme připravit na všechno. I na vesmírné pohřby

07.02.2020 - Stanislav Mihulka

Specialisté na kosmický výzkum zjišťují, jak nejlépe na cizích světech pohřbívat mrtvé

<p>Speciální „pohřební roucho“ pro zemřelé kolonisty či astronauty na Marsu.</p>

Speciální „pohřební roucho“ pro zemřelé kolonisty či astronauty na Marsu.


Reklama

Smrt nevyhnutelně patří k lidskému životu a platí to pochopitelně i pro budoucí vesmírné kolonisty. Jakým způsobem ale budeme nakládat s těly zemřelých například na Marsu? Science fiction literatura má v tomto ohledu poměrně jasno – vesmírné pohřby obvykle popisuje jako více či méně obřadný rituál, během kterého je tělo zemřelého vypuštěno do volného vesmírného prostoru. Podobný scénář ale nebude vždy technicky proveditelný. Existují i jiné možnosti?

Jako nejlogičtější řešení se nabízí pohřeb mrtvého přímo na Marsu či Měsíci. Jenomže to nebude tak jednoduché. Vzhledem k tomu, že na Marsu a ani na Měsíci, v současnosti podle všeho nejsou žádní mikrobi a jejich povrch skrápí kosmické záření, je nasnadě, že se tam mrtví nebudou rozkládat a ještě ke všemu budou vystaveni ozáření.

Pohřební roucho pro vesmírné kolonie

Bioinženýrka J. J. Hastingsová, která je šéfkou společnosti Analogs LLC a zároveň i velitelkou první mise v rámci programu Senzoria, napodobujícího mise na Marsu, pracuje na přípravě postupů pro pohřby na rudé planetě. Společně s módní návrhářkou Piou Interlandi vyvinuly speciální „pohřební roucho“ pro zemřelé kolonisty či astronauty na Marsu.

TIP: Mají to za sebou: Na Havaji právě skončila roční simulace mise na Marsu

Toto pohřební roucho je vytvořené z recyklovatelných surovin, což má svůj velmi praktický důvod. Na cizích světech nebude možné, přinejmenším zpočátku, plýtvat se surovinami. Proto zřejmě bude po pohřebním rituálu tělo zemřelého i s pohřebním rouchem „vytěženo“ v „lidském recyklátoru“. Definitivní podoba takového zařízení není zatím jasná, ale všechny potřebné technologie jsou již dnes k dispozici. Mrtví tak budou nejspíš beze zbytku využiti k zajištění dalšího provozu základny.

  • Zdroj textu:

    Space.com

  • Zdroj fotografií: Chelsea Gohd/Space.com

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

El Comandante Fidel Castro - Pro Bílý dům představoval vládce Havany úhlavního nepřítele. CIA údajně jen v letech 1959–1963 provedla neuvěřitelných 638 pokusů o atentát.

Zajímavosti

Jedovatá a nebezpečná homolice síťkovaná

Věda

Vizualizace hvězdy s obří magnetickou skvrnou - Skvrna je jasná, zabírá až čtvrtinu povrchu hvězdy a je způsobena magnetickým polem hvězdy. Při rotaci hvězdy se skvrnu objevuje a mizí na polokouli přivrácené k Zemi, což způsobuje pozorovatelné změny jasnosti hvězdy.

Vesmír

Albert Eduard byl požitkář a nic na tom nezměnil ani sňatek s princeznou Alexandrou.

Historie

Vojáci museli využívat každé příležitosti k odpočinku, během samotné bitvy jich ale moc nebylo

Válka

Růžová záplava v ohrožení

Obří hejno plameňáků růžových nedaleko keňského jezera Nakuru je oblíbenou turistickou atrakcí. Turismus zde generuje příjmy okolo 1,3 milionu dolarů měsíčně (v přepočtu asi 30 milionů korun). Jezero ale trpí značným znečištěním a poklesem hladiny. V záchraně jezera a jeho růžových obyvatel se proto angažuje místní neziskové sdružení.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907