Pro kolonizaci Marsu se musíme připravit na všechno. I na vesmírné pohřby

07.02.2020 - Stanislav Mihulka

Specialisté na kosmický výzkum zjišťují, jak nejlépe na cizích světech pohřbívat mrtvé

<p>Speciální „pohřební roucho“ pro zemřelé kolonisty či astronauty na Marsu.</p>

Speciální „pohřební roucho“ pro zemřelé kolonisty či astronauty na Marsu.


Reklama

Smrt nevyhnutelně patří k lidskému životu a platí to pochopitelně i pro budoucí vesmírné kolonisty. Jakým způsobem ale budeme nakládat s těly zemřelých například na Marsu? Science fiction literatura má v tomto ohledu poměrně jasno – vesmírné pohřby obvykle popisuje jako více či méně obřadný rituál, během kterého je tělo zemřelého vypuštěno do volného vesmírného prostoru. Podobný scénář ale nebude vždy technicky proveditelný. Existují i jiné možnosti?

Jako nejlogičtější řešení se nabízí pohřeb mrtvého přímo na Marsu či Měsíci. Jenomže to nebude tak jednoduché. Vzhledem k tomu, že na Marsu a ani na Měsíci, v současnosti podle všeho nejsou žádní mikrobi a jejich povrch skrápí kosmické záření, je nasnadě, že se tam mrtví nebudou rozkládat a ještě ke všemu budou vystaveni ozáření.

Pohřební roucho pro vesmírné kolonie

Bioinženýrka J. J. Hastingsová, která je šéfkou společnosti Analogs LLC a zároveň i velitelkou první mise v rámci programu Senzoria, napodobujícího mise na Marsu, pracuje na přípravě postupů pro pohřby na rudé planetě. Společně s módní návrhářkou Piou Interlandi vyvinuly speciální „pohřební roucho“ pro zemřelé kolonisty či astronauty na Marsu.

TIP: Mají to za sebou: Na Havaji právě skončila roční simulace mise na Marsu

Toto pohřební roucho je vytvořené z recyklovatelných surovin, což má svůj velmi praktický důvod. Na cizích světech nebude možné, přinejmenším zpočátku, plýtvat se surovinami. Proto zřejmě bude po pohřebním rituálu tělo zemřelého i s pohřebním rouchem „vytěženo“ v „lidském recyklátoru“. Definitivní podoba takového zařízení není zatím jasná, ale všechny potřebné technologie jsou již dnes k dispozici. Mrtví tak budou nejspíš beze zbytku využiti k zajištění dalšího provozu základny.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Space.com

  • Zdroj fotografií: Chelsea Gohd/Space.comDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zamyšlený TGM ve slovenských Topoľčiankách na snímku Karla Čapka kolorovaném pro knihu První republika v barvě.

Historie

V tajícím ledu je ukryto množství mikroorganismů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Vdala jsem se! 

autor: Wenyuan Kuang | vysoce hodnoceno v kategorii Svatba

Jakmile si svatebčané odbyli v režii Wenyuan Kuanga klasické focení, rozhodli se pro pár poněkud bláznivějších snímků. Do vzduchu měl původně letět ženich, ale nakonec volba fotografa padla na nevěstu. O kulisy se pak postarali veselí přátelé novomanželů a záplava podzimního listí.

Revue

Mimořádně jasná galaxie GLASS-z12 (ve výřezu) na snímku dalekohledu Jamese Webba. Podle vědců tato galaxie existovala již zhruba 350 milionů let po Velkém třesku. (foto: NASA, ESA, CSA, Tommaso Treu (UCLA)CC BY 4.0)

Vesmír

John Bulkeley na palubě torpédového člunu ještě během služby v Pacifiku. (foto: Wikimedia Commons, U.S. NavyCC0)

Válka

Kostel Panny Marie v Areni, v jehož okolí se nachází jeskyně, kde hledá česko--arménský tým sídliště nejstarších doložených vinařů. (foto: Jan Šindelář, CC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907