Pro kolonizaci Marsu se musíme připravit na všechno. I na vesmírné pohřby

Specialisté na kosmický výzkum zjišťují, jak nejlépe na cizích světech pohřbívat mrtvé

13.08.2023 - Stanislav MihulkaSmrt nevyhnutelně patří k lidskému životu a platí to pochopitelně i pro budoucí vesmírné kolonisty. Jakým způsobem ale budeme nakládat s těly zemřelých například na Marsu? Science fiction literatura má v tomto ohledu poměrně jasno – vesmírné pohřby obvykle popisuje jako více či méně obřadný rituál, během kterého je tělo zemřelého vypuštěno do volného vesmírného prostoru. Podobný scénář ale nebude vždy technicky proveditelný. Existují i jiné možnosti?

Jako nejlogičtější řešení se nabízí pohřeb mrtvého přímo na Marsu či Měsíci. Jenomže to nebude tak jednoduché. Vzhledem k tomu, že na Marsu a ani na Měsíci, v současnosti podle všeho nejsou žádní mikrobi a jejich povrch skrápí kosmické záření, je nasnadě, že se tam mrtví nebudou rozkládat a ještě ke všemu budou vystaveni ozáření.

Pohřební roucho pro vesmírné kolonie

Bioinženýrka J. J. Hastingsová, která je šéfkou společnosti Analogs LLC a zároveň i velitelkou první mise v rámci programu Senzoria, napodobujícího mise na Marsu, pracuje na přípravě postupů pro pohřby na rudé planetě. Společně s módní návrhářkou Piou Interlandi vyvinuly speciální „pohřební roucho“ pro zemřelé kolonisty či astronauty na Marsu.

TIP: Mají to za sebou: Na Havaji právě skončila roční simulace mise na Marsu

Toto pohřební roucho je vytvořené z recyklovatelných surovin, což má svůj velmi praktický důvod. Na cizích světech nebude možné, přinejmenším zpočátku, plýtvat se surovinami. Proto zřejmě bude po pohřebním rituálu tělo zemřelého i s pohřebním rouchem „vytěženo“ v „lidském recyklátoru“. Definitivní podoba takového zařízení není zatím jasná, ale všechny potřebné technologie jsou již dnes k dispozici. Mrtví tak budou nejspíš beze zbytku využiti k zajištění dalšího provozu základny.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    Chelsea Gohd/Space.com


Další články v sekci