Reklama


Problémy na ISS: V ruské části orbitálního komplexu zežloutla voda

30.04.2018 - Stanislav Mihulka

<p>Na palubě ISS tekla z kohoutku na horkou vodu žlutá voda.</p>

Na palubě ISS tekla z kohoutku na horkou vodu žlutá voda.


Reklama

ISS je v řadě ohledů funkčně rozdělená na dvě části: americkou a ruskou. Každá z těchto částí má přitom svůj samostatný systém zásobování vodou. Jejich voda se mírně liší chemicky i fyzikálně. Americká voda má méně minerálů a je ošetřovaná solemi jódu. Kromě toho ještě Američané recyklují moč, zatímco Rusové nikoliv.

Žlutá voda na palubě ISS

Ruská voda z kohoutku pro horkou vodu nedávno zežloutla. Nikdo nevěděl proč a Rusové tak museli používat vodu americkou. Odborníci mezitím pátrali po příčině problému a zjišťovali, nakolik jde o vážný problém.

TIP: Mezinárodní kosmická stanice: Jak kosmonauti jedí, pijí, spí a chodí na záchod

Ukázalo se, že viníkem byl ruský „samovar“, tedy zařízení v ruské části ISS, které slouží k ohřívání a vaření vody. Samovar překročil životnost a do vody se z něj uvolnil vodní kámen. Závada naštěstí měla rychlé řešení. Samovar před pár dny Rusové vyměnili a mohli se opět vrátit k užívání vlastní vody.

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: STS-132 Crew, Expedition 23 Crew, NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zrádce od Thermopyl

Píše se rok 480 př. n. l. a u Thermopyl se právě výhodná pozice řeckých obránců mění v mlýnek na maso. Mnohasettisícová armáda Peršanů pod vedením krále Xerxa totiž nenapochodovala do úzké soutěsky v jednom houfu (jak si představovali Sparťané), ale částečně ji obešla skalními pěšinami zezadu. Někdo jim musel dobře poradit! Obvinění padne na bývalého vojáka Epialtese z Trachisu. Důkazy však chybějí. Slavný řecký historik Hérodotos píše, že podezíráni byli i další dva lidé. „Ale jen na život hanebného Epialtese vypsali Řekové odměnu.“ Pravdou zůstává, že tuhle „zkratku přes hory“ hojně využívali při vzájemných přepadech jak Sparťané, tak i lid z Fókidy, který momentálně stál na straně perského krále Xerxa. Dá se tedy předpokládat, že o cestě do týlu nepřítele věděli už dávno i bez našeptávačů.

Zajímavosti

Pletení na prstech bylo snadné, a proto se těšili tkaničkáři menší úctě než tkalci

Historie

Mezi špičkovými senzory nebudou na lodi chybět sonary v ponorných kýlech, vlečené sonarové bóje, hydrofon pro poslech mořských živočichů a zařízení na odběr vzorků vzduchu, vody i mořského dna.

Zajímavosti

Osud vesmíru je stále nejasný

Vesmír

Příště možná poletí na letecké biopalivo

Věda

Tučňáci se poprvé pouští na moře a učí se samostatně lovit. U břehu na ně již čekají tuleni, pro které je mladý tučňák relativně snadnou kořistí

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907