Žaludek je zmatený z pobytu na oběžné dráze. Astronauti se prý cítí sytější, než ve skutečnosti jsou
Evropský astronaut Luca Parmitano v modulu Unity Mezinárodní vesmírné stanice
">Evropský astronaut Luca Parmitano v modulu Unity Mezinárodní vesmírné stanice
Pobyt ve vesmíru pozemšťanům zjevně příliš nesvědčí - astronauti ve vesmíru například ztrácejí na váze. A vědci vlastně doposud přesně nevědí proč. Jedno z možných vysvětlení je velmi zajímavé a pro mnohé překvapující.
Scott Smith z laboratoře výživy NASA Nutritional Biochemistry Laboratory tvrdí, že astronauti hubnou kvůli tomu, že jedí méně, než by měli. Příčinou toho prý je, že astronautům v prostředí mikrogravitace spolknuté jídlo pluje v žaludku a proto jim připadá, že už jsou najezení do sytosti.
Lidský žaludek vznikl v prostředí pozemské gravitace a není uzpůsobený k pobytu ve vesmíru. Nejde o fatální problém, astronauté hlady neumírají, ale je to pro ně nepříjemnost, s níž se je třeba nějakým zůsobem vyrovnat.
TIP: Mezinárodní kosmická stanice: Jak kosmonauti jedí, pijí, spí a chodí na záchod
Pro pobyt ve vesmíru je totiž z vícero důvodů důležité, aby astronauté byli pořádně najezení. Klíčové je hlavně to, že astronautům mizí svaly a řídnou kosti. Mimo jiné i kvůli tomu ve vesmíru cvičí. Když ale nebudou dostatečně jíst, samotné cvičení jim moc nepomůže.
Popular Science
HistorieKočrka, kohout nebo třeba kozel - tato zvířata byla ve středověku považována za pomocníky čarodějnic. (foto: Pexels, Lucas Pezeta, CC0)
VědaKareta obrovská (Chelonia mydas) je coby ohrožený druh chráněna. V dospělosti jsou jejími jedinými nepřáteli větší druhy žraloků (zejména žralok tygří) a člověk. (foto: Wikimedia Commons, National Marine Sanctuaries, CC0)
VálkaHideki Tódžó již jako japonský premiér na manilském letišti před inspekcí posádky Filipín. Japonští vojáci na souostroví povraždili statisíce civilistů. (foto: Wikimedia Commons, Reader's Digest, TT News Agency, CC0)