Proč byla Vražedná mlha v Londýně roku 1952 tak nebezpečná?

V Londýně tehdy zabíjely sírany, které vznikly chemickými pochody z produktů spalování velkého množství nekvalitního uhlí

24.11.2016 - Stanislav MihulkaLondýňané jsou zvyklí na zimní nečas a mlhy jako málokdo. Ale v prosinci 1952 se objevila mlha, která i Londýňany šokovala svou vražedností. Dusivý opar za pouhých pět dnů usmrtil čtyři tisíce lidí a 150 tisíc obyvatel Londýna muselo vyhledat nemocniční ošetření s vážně zasaženými dýchacími cestami.

Co zabilo tisíce Londýňanů?

Odborníci odhadují, že kvůli tomuto šílenému smogu a zdravotním následkům zemřelo celkem přes 12 tisíc lidí a velký počet zvířat. Až doposud přitom nebylo jasné, proč vlastně byla londýnská mlha tak vražedná. Záhadu teď podle všeho vyřešil mezinárodní tým vědců, který londýnskou mlhu napodobil v laboratoři. Klíčovou složkou této výjimečně vražedné mlhy byly sírany.

TIP: Smrtící smog: Ovzduší znečištěné požáry v jihovýchodní Asii usmrtilo asi 100 tisíc lidí

Mlhu podle vědců nejprve vytvořily mohutné emise oxidu siřičitého ze spalování nekvalitního uhlí. Ze siřičitanů pak vznikly sírany, přičemž významnou roli v tomto procesu sehrál další produkt spalování uhlí, oxid dusičitý. Výsledkem pak byl smrtící závoj.

  • Zdroj textu

    PNAS

  • Zdroj fotografií

    Wikimedia Commons


Další články v sekci