Proč je tak těžké odtrhnout břečťan? Tajemství spočívá v nanokuličkách

02.06.2016 - Stanislav Mihulka

Díky proteinovým nanokuličkám je lepidlo břečťanu jedním z nejsilnějších přírodních lepidel světa


Reklama

Kdo kdy zkusil odtrhnout břečťan od zdi, aniž by poškodil její povrch, tak ví, že je to téměř nemožné. Dokonce i když jde o uschlou rostlinu.

Charles Darwin před více než 130 lety zjistil, že se výhonky břečťanu lepí k podkladu nažloutlým lepidlem které vylučují. Ale až nedávno vědci po úmorném osmiletém výzkumu prozkoumali mechanismus, díky němuž tohle lepidlo funguje.

TIP: Drží lépe než přibité. Nové hydrogelové superlepidlo je z 90 procent voda

Vtip je v tom, že lepidlo břečťanu obsahuje nanokuličky z glykoproteinů, tedy proteinů obalených cukrem. Tyhle nanočástice vyplní všechny možné skuliny. Když se vypaří voda z lepidla, tak se nanočástice zahustí. Díky dalším materiálům, jako je vápník nebo pektin, se lepidlo ještě zpevní. Výsledkem pak je jedna z nejsilnějších vazeb mezi lepidlem a lepeným materiálem v přírodě

Reklama

  • Zdroj textu:

    Science News, PNAS

  • Zdroj fotografií: DerHexer / Wikimedia CommonsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vlčím smečkám v Yellowstonu se připisuje efekt tzv. trofické kaskády, tedy vzájemně zřetězených procesů vedoucích k obnově narušené přírody.

Příroda

Alžběta Gabriela Bavorská byla bavorská princezna a později belgická královna. V roce 1900 se provdala za dědice belgického trůnu Alberta I. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Šlechtic první historicky doložené čínské dynastie Šang byl před více než 3 000 lety z nejasných důvodů pohřben se zlatou maskou. (foto: China News ServiceCC0)

Věda
Zajímavosti

Testovací prototyp rakety Super Heavy B7 podstoupil 20. září důležitou zkoušku. Firma SpaceX provedla statický zážeh rovnou 7 motorů Raptor 2. (foto: SpaceXCC BY 4.0)

Vesmír

Hledá se leguán zelený, raději mrtvý. (foto: Wikimedia Commons, Hugoesteban14CC BY-SA 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907