V NASA neponechali nic náhodě a zlikvidovali dosluhující sondu Cassini. Na palubě mohla mít pozemské mikroby
Úspěšná americká meziplanetární sonda Cassini zakončila svou misi před pár dny. Podle pokynů pozemních operátorů zamířila do horních vrstev atmosféry Saturnu, kde rychle shořela.
Závěr mise sondy Cassini proběhl tak, jak měl. Bylo to naplánované, ale nikoliv nezbytné. Sonda klidně mohla zůstat na oběžné dráze Saturnu, kde by obíhala ještě velice dlouhou dobu. Proč tedy NASA nechala úspěšnou sondu zničit?
Důvod je poměrně prostý - podle NASA existovala malá šance, že by někdy ve vzdálené budoucnosti neovladatelná sonda Cassini mohla dopadnout na některý ze Saturnových měsíců.
TIP: Konec mise Cassini: Zítra odpoledne sonda shoří v atmosféře Saturnu
Měsíce Enceladus a Titan jsou místem, kde by mohly (alespoň teoreticky) existovat nějaké organické formy života. Na palubě sondy Cassini zase mohli přežít pozemští mikrobi, kteří by podle představ NASA (při velké smůle) mohli ohrozit prostředí na těchto měsících. Riziko bylo sice velmi malé, nikoliv ale zanedbatelné. V každém případě v úvahách NASA zvítězila preventivní ochrana těchto vzdálených světů.
IFL Science, Space.com
VědaV roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise Gubb, CC BY 4.0)
ZajímavostiNa celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)
VálkaCísař Karel I. provádí inspekci bosenského pluku na italské frontě. (foto: Wikimedia Commons, CC0)
HistorieMarie Habsburská (1505–1558), obraz německého malíře Hanse Maler zu Schwaze. (zdroj: Wikimedia Commons, CC0)