Proč se nám zdá, že se Měsíc kolébá?

30.03.2019 - Michal Švanda

<p>Librace nám umožňují spatřit víc než 50 % měsíčního povrchu </p>

Librace nám umožňují spatřit víc než 50 % měsíčního povrchu 


Reklama

Ve škole se učíme, že Měsíc přivrací k Zemi stále stejnou polokouli. Ve skutečnosti však můžeme z rodné planety sledovat přibližně 59 % jeho povrchu, a to díky tzv. libracím neboli kývání. Jde přitom o zdánlivý jev z pohledu pozemského pozorovatele, nikoliv o opravdové kývání. 

TIP: Vrací se Slunce každý den na stejné místo na obloze?

Rozlišujeme dva typy librací, v šířce a v délce. První zmíněné představují důsledek sklonu rotační osy Měsíce (asi o 5°) vůči orbitální rovině. V průběhu jednoho oběhu tak spatříme víc z oblasti severní polární točny a posléze z oblasti jižní polární točny. Librace v délce jsou pak důsledkem nerovnoměrného pohybu našeho souputníka kolem Země po výstředné dráze: V odzemí se Měsíc pohybuje pomaleji než v přízemí, přitom se však kolem své osy otáčí stále stejně rychle. V odzemí se tedy „předtáčí“, zatímco v přízemí „nedotáčí“. Spatříme tak útvary, jež by měly být skryty za západním či východním okrajem. Popsané jevy doplňují ještě denní librace, související se změnou zorného úhlu pozorovatele ráno a večer. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Když v roce 2014 obsadili bojovníci Islámského státu Mosul, nikdo nevěřil, že se dokážou udržet u moci. Každý rok přesto dokázal vydělat přes 18 miliard korun. Daně vybíral až do poslední chvíle před svým zánikem.

Zajímavosti

Prvorepubliková akcie společnosti Kolben a Daněk

Historie

Palebné přepady kaťuší byly pro Němce překvapením, výbuchy a charakteristický ječivý zvuk raket doplňovaly, zvlášť v noci, světelné efekty.

Válka
Věda

Návrh designu systému TRAuma Care In a Rucksack (TRACIR)

Věda

V rámci druhu jsou k vidění jedinci s modrým nebo zelenomodrým kovovým zbarvením.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907