Proč se v pásu planetek nezformovala další planeta?

27.08.2016 - Michal Švanda


Reklama

V oblasti Sluneční soustavy mezi Marsem a Jupiterem krouží planetky, skaliska i nejrůznější kameny a kamínky o velikosti zrníček prachu i stovek kilometrů. Čtyři největší planetky – Ceres, Pallas, Vesta a Hygiea – pak zahrnují asi polovinu hmotnosti celého pásu, která činí podle současných odhadů pouhá 4 % hmotnosti Měsíce. Již zmíněný údaj napovídá, že se z objektů hlavního pásu planetek nemůže zformovat žádné větší těleso. 

Vědci se však domnívají, že tomu tak nebylo vždy. Krátce po vzniku Sluneční soustavy byla tato oblast zřejmě mnohem hustší, možná i tisíckrát. V tom případě se tam nový objekt zrodit mohl, a dokonce se zdá, že k tomu chybělo jen málo – jak dokládá Vesta coby ukázkové těleso, z nějž by mohl větší objekt vzniknout. Avšak v raném systému se dráhy velkých planet měnily během migrací, přičemž Jupiter se vydal na cestu do nitra Sluneční soustavy. Jeho gravitační působení pak zformování většího tělesa v hlavním pásu planetek zabránilo a navíc mělo zásadní vliv na jeho naředění.

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 11/2015

  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bohové Perun a Dažbog (ruské pojmenování Svarožice) v představě M. Presňjakova z roku 1998.

Zajímavosti
Zajímavosti

Rekonstrukce centrosaura.

Věda

Starship SN-5 během středečního testu.

Vesmír

Vyřazený sherman nedaleko Monte Cassina.

Válka

V nejslavnějším gagu nazvaném Zabte rozhodčího používal Slivers pouze několik rekvizit: bizarní masku chytače připomínají ptačí klec a mohutnou koženou lapačku.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907