Proti německé agresi: Byl vytvořen Výbor na obranu republiky

- redakce 100+1

<p>Demonstrace před Rudolfinem</p>

Demonstrace před Rudolfinem

21 . 9 . 1938

Reklama

Uskupení, které nepřežilo ani čtrnáct dní. I tak by se dal popsat Výbor na obranu republiky, který 21. září 1938 vytvořilo několik poslanců z různých politických stran. Podnět k jeho vzniku dalo masové rozhořčení nad berchtesgadenskými podmínkami, které pod francouzsko-britským nátlakem přijala československá vláda téhož dne.

TIP: Neklidné Sudety: Co se dělo roku 1938 v Československu?

Výbor, v jehož čele stál Ladislav Rašín, požadoval rozhodnou obranu republiky proti nacistům. Svolal veřejnou manifestaci, při které se před sněmovnou Národního shromáždění shromáždilo asi čtvrt milionu lidí. Hodžova vláda podala demisi a byla nahrazena tzv. úřednickou vládou generála J. Syrového. Již 23. září však byla vyhlášena všeobecná mobilizace a 30. září se výbor rozpadl.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jeden z lepších nevěstinců na území okupované Francie. (foto: Wikimedia Commons, Bundesarchiv, Dietrich, CC-BY-SA 3.0)

Historie

Vasariho koridor spojuje Palazzo Vecchio (florentskou radnici) s palácem Pitti (vévodským sídlem) přes galerii Uffizi a horní část mostu Ponte Vecchio. (foto: Pixabay, Alexandra MerzCC0)

Zajímavosti
Revue

Babyboom invazivního plzáka španělského propuká zjara. Přemnožení hladovci hravě zničí celou úrodu. Spasou hlavně listy, ale zbytek porostu oslintají, pokálí a zválí. Počet dospělců kulminuje v létě. (foto: David Říha ©)

Příroda

Kupa galaxií SDSS J1004+4112, jak ji zachytil Hubbleův teleskop.

Vesmír

Rekonstrukce vzhledu dávného obrněného „červa“ Wufengella bengtsoni.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907