Protilátky proti spermiím by se mohly stát novou antikoncepcí

16.08.2021 - Stanislav Mihulka

Vědci ze Severokarolínské univerzity pracují na zbrusu novém typu antikoncepce – namísto hormonálního koktejlu má novinka využívat protilátky proti spermiím


Reklama

Antikoncepční pilulky přinesly sexuální revoluci Západu. V roce 1974 na ně spoléhalo 70 % žen, dnes antikoncepci používá 83 % žen západního světa. Přestože hormonální antikoncepce patří mezi nejspolehlivější metodu kontroly porodnosti, pro mnoho žen je užívání hormonální antikoncepce problematické. V některých případech se při dlouhodobém užívání mohou objevovat závažné vedlejší příznaky – od přírůstku hmotnosti a snížení libida, až po migrény, změny nálad, a dokonce i deprese. Nezanedbatelné jsou také související zdravotní rizika – vyšší pravděpodobnost vzniku krevních sraženin a byť mírně, přece jen zvýšené riziko vzniku rakoviny prsu.

Proteinový inženýr a imunolog Bhawana Shrestha ze Severokarolínské univerzity v Chapel Hill a jeho tým pracují na úplně jiném typu antikoncepce, která není založena na hormonech ale na imunitních mechanismech. Vyvíjejí speciální protilátky proti spermiím, které se navážou na spermie a brání jim v pohybu. Pro spermie není snadné se dostat k vajíčku ani za normálních okolností, pokud je jejich pohyb omezený uměle, významně to ovlivňuje pravděpodobnost oplodnění.

TIP: V Indii zřejmě brzy zavedou první injekční antikoncepci pro muže

Badatelé již vytvořili umělé protilátky, které jsou velmi účinné, stabilní a spolehlivě brání spermiím v pohybu, prozatím v experimentech s ovcemi. Podle Bhawana Shresthy bude nutné ověřit fungování protilátkové antikoncepce u lidí, ale dosavadní výsledky vypadají slibně.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ariane 5 vynášející Vesmírný teleskop Jamese Webba, prosinec 2021. (foto: ESA/CNES/Arianespace, CC BY 4.0)

Vesmír

V zombie nikoho nezmění, ale je nebezpečná. USA se šíří houba odolná lékům. (foto: Profimedia/ČTK (Nicolas Armer)

Věda

Obklopena rybami  

autor: Khaichuin Sim | finalista kategorie: Dobrodružství

Snem Khaichuina Sima bylo zachytit splynutí člověka a života pod hladinou. Požádal proto svou ženu, zda by se nepřiblížila k hejnu kranasů modroploutvých – a pak už jen stačilo počkat na dokonalou chvíli. 

Zajímavosti
Historie

Socha admirála Nimitze na Havaji, kde během války působil. (foto: Shutterstock)

Válka
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907