Reklama


Protitanková puška Tankgewehr: Převratný vynález Velké války

21.01.2018 - Martin Koller

První ocelové záplavě v podobě nájezdu stovek tanků čelila během Velké války německá armáda. Ani dohodoví spojenci však nemohli ignorovat příchod nového druhu zbraně na bojiště. Obě strany tak hledaly stůj co stůj odpověď na otázku, jakým způsobem rozlousknout tvrdou slupku nepřítelova pancíře

Tankgewehr Mauser - Novozélandští vojáci pózují s německou protitankovou puškou Tankgewehr Mauser
Tankgewehr Mauser - Novozélandští vojáci pózují s německou protitankovou puškou Tankgewehr Mauser

Reklama

Po zoufalých císařských pěšácích se tankové hrozbě postavili němečtí kanonýři. Jenže osádky bojových vozidel se naučily rychle zastavovat, řádně mířit a poté vést palbu ze všech zbraní vůči zakopanému dělu. K vedení boje s protitankovou obranou zorganizovala britská armáda dokonce speciální kursy – a nutno dodat, že se skvělými výsledky. Při prvních střetech platil poměr zničených protitankových děl a tanků 2:1, ale koncem roku 1917 již 7:1.

Úkol pro pěchotu

Břemeno protitankové obrany tak museli pomoci nést pěšáci, kteří za tímto účelem obdrželi i první plnohodnotnou protitankovou puška na světě. Specializovaná zbraň se objevila na bojišti až v lednu 1918, když Mauserova zbrojovka vyvinula takzvaný Tankgewehr Mauser (T Gewehr) ráže 13,3 mm o hmotnosti 17,7 kg.

Jednoranná zbraň přidělovaná v počtu dvou kusů na pěší pluk připomínala běžnou, jen poněkud přerostlou opakovačku. Obsluhu zajišťovali dva vojáci – střelec a nabíječ. Střela s ocelovým jádrem dokázala prorazit na vzdálenost 300 m ocelový pancíř o tloušťce 15 mm, což stačilo na všechny britské, avšak nikoli francouzské těžké tanky.

Tankgewehr v akci

V rámci jejího nasazení se ale objevily dva zásadní problémy. Zpětný ráz pomalu střílející zbraně dosahoval pětinásobku oproti standardní mauserovce, navíc průstřel pancíře ještě nemusel znamenat úplné vyřazení vozidla z boje.

Podle dochovaných svědectví nedůvěřovali T Gewehrům ani samotní střelci, kteří se jich hleděli co nejrychleji zbavit. Doloženy jsou tak pouhé dva stroje zastavené střelbou z protitankových pušek, což na ně při celkové produkci 4 632 kusů nevrhá právě nejlepší světlo.

Předchůdce Goliáše?

Dohodoví spojenci sice vdechli tankům život, ale receptem na jejich ničení se zprvu vůbec nezabývali. Francouzská armáda zvolila nakonec podobnou koncepci nasazení protitankových děl jako nepřítel. Výzbroj tvořily známé kanony 75 mm Deport a 75 mm Schneider, osazené jednoduchými mechanickými mířidly pro přímou střelbu.

TIP: PaK 40 vs. ZiS-3: Nejlepší střední protitankové kanony

Jako skutečnou kuriozitu lze ale uvést doslova revoluční koncept robotických protitankových vozidel. Společnost Schneider vyvinula a vyrobila sérii dálkově ovládaných pásových vozítek Crocodile s elektrickým pohonem k vezení náloží ničících opevnění. První prototyp vznikl již roku 1915. Výrobce poté napadlo, že by mohly sloužit i k ničení tanků. Podle dosti sporých informací vznikla v roce 1918 celá série těchto prvních pozemních vojenských robotů. Jejich nasazení však dostupná literatura nedokládá. 

  • Zdroj textu:

    I. světová

  • Zdroj fotografií: Wikimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Polární liška bude jedním z živočichů, jimž zvětšená plocha a vyšší teploty pravděpodobně uškodí.

Příroda

Potravinové lístky z dob Protektorátu

Historie

<h3>Bouře století (USA, 1993)</h3>Na začátku března 1993 zasáhla východ Spojených států bouře, která ovlivnila život poloviny Američanů. <strong>Například i na známé floridské pláži Daytona klesly teploty pod nulu a v Birminghamu, největším městě jižně položeného státu Alabama, napadlo přes třicet centimetrů sněhu.</strong> Směrem na sever sněhová pokrývka mohutněla. Od Alabamy po Kanadu byly zaznamenány rekordní srážky, kvůli nimž zemřelo 270 lidí. V newyorských Syrakusách spadlo přes metr sněhu a v oblasti Apalačských hor ještě o dalších třicet centimetrů víc. Na mnoha místech dosahoval vítr v nárazech rychlosti přes 110 km/h a někde dokonce přesáhl 150 km/h.

Revue

Snímek NASA (NAC) potvrzuje pravost čínských snímků (4x Frame) z přistání na odvrácené straně Měsíce

Vesmír
Revue

Robotické rameno 3D tiskárny tiskne plastový nábytek.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907