Pruhovaný unikát: Proč mají někteří tygři bílé zbarvení?

16.03.2023 - Barbora Jelínková

Vzácní bílí tygři nejsou albíni. Jejich zbarvení je dané genetickou mutací.


Reklama

Ze dvou dnes rozlišovaných tygřích poddruhů, indického a jávského, se bílé zbarvení vyskytuje výhradně u prvního jmenovaného. Jedná se o důsledek recesivní mutace genu zodpovědného za vznik žlutého a oranžového pigmentu, nikoliv však toho černého. I bílí tygři tudíž mají charakteristické pruhy, ale také modré duhovky. Nejde tedy o albinismus s absencí tmavého pigmentu melaninu – ačkoliv se extrémně vzácně může narodit rovněž zcela bílý tygr.

TIP: Bílé omyly Matky přírody: Trudný osud albínů zvířecí říše

Zmíněná mutace se podle odhadů vyskytuje s pravděpodobností 1 : 10 000. Po celém světě dnes přitom žijí zhruba dvě stovky bílých tygrů, a to výhradně v zajetí: Z volné přírody byli poslední jedinci odchyceni v 50. letech.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

 Jak dostát svým závazkům? Pomůže vhodná strava, nebo je nutno přikročit k razantnějším úpravám? (ilustrace: Midjourney AI, CC0)

Historie

Pitva mumifikovaného bizona ze Sibiře, odborníky ze Severovýchodní federální univerzity v Jakutsku. (foto: NEFU Press Service, Svetlana PavlovaCC BY-SA 4.0)

Věda

Z nacisty obsazeného Československa odešel Emil Boček v 16 letech. Zúčastnil se bojů o Francii, poté v Británii vstoupil do RAF, kde působil jako mechanik. Letecký výcvik absolvoval v Kanadě a od roku 1944 se v řadách československé 310. stíhací perutě v britském letectvu na spitfirech účastnil vzdušných bojů. (foto: Profimedia)

Válka

Uran a jeho měsíce zřejmě skrývají nejedno tajemství. (foto: Wikimedia Commons, NASACC0)

Vesmír
Revue

Článek zpochybňující zavedené představy o tradicích italské gastronomie vzbudil v Itálii velký ohlas. (foto: Unsplash, amirali mirhashemianCC0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907