Vzácní bílí tygři nejsou albíni. Jejich zbarvení je dané genetickou mutací.
Ze dvou dnes rozlišovaných tygřích poddruhů, indického a jávského, se bílé zbarvení vyskytuje výhradně u prvního jmenovaného. Jedná se o důsledek recesivní mutace genu zodpovědného za vznik žlutého a oranžového pigmentu, nikoliv však toho černého. I bílí tygři tudíž mají charakteristické pruhy, ale také modré duhovky. Nejde tedy o albinismus s absencí tmavého pigmentu melaninu – ačkoliv se extrémně vzácně může narodit rovněž zcela bílý tygr.
TIP: Bílé omyly Matky přírody: Trudný osud albínů zvířecí říše
Zmíněná mutace se podle odhadů vyskytuje s pravděpodobností 1 : 10 000. Po celém světě dnes přitom žijí zhruba dvě stovky bílých tygrů, a to výhradně v zajetí: Z volné přírody byli poslední jedinci odchyceni v 50. letech.
Shutterstock
VědaPitva mumifikovaného bizona ze Sibiře, odborníky ze Severovýchodní federální univerzity v Jakutsku. (foto: NEFU Press Service, Svetlana Pavlova, CC BY-SA 4.0)
VálkaZ nacisty obsazeného Československa odešel Emil Boček v 16 letech. Zúčastnil se bojů o Francii, poté v Británii vstoupil do RAF, kde působil jako mechanik. Letecký výcvik absolvoval v Kanadě a od roku 1944 se v řadách československé 310. stíhací perutě v britském letectvu na spitfirech účastnil vzdušných bojů. (foto: Profimedia)
ZajímavostiČlánek zpochybňující zavedené představy o tradicích italské gastronomie vzbudil v Itálii velký ohlas. (foto: Unsplash, amirali mirhashemian, CC0)