Tygři sumaterští čelí další hrozbě: Propukla epidemie psinky?

08.04.2014 - Zuzana Teličková

Pro milovníky velkých koček i ochránce přírody je jistě nepříjemným překvapením podezření na psinku u tygrů sumaterských (Panthera tigris sumatrae). Tato kriticky ohrožená šelma se už tak potýká s prudkým poklesem počtu v populaci a nový virus by pro ni mohl znamenat katastrofu


Reklama

Vědci se obávají, že psinka může vyhladit tygry podobně, jako kdysi dopomohla k vymření vakovlka tasmánského. Ačkoli se dříve jednalo výhradně o psí onemocnění, dnes napadá i kočky a mořské savce. Například v 90. letech stála psinka za uhynutím třiceti procent lví populace v Serengeti. Zdrojem nákazy byli psi z okolních vesnic, které velké kočky rády loví. Také v Rusku bylo hlášeno několik případů kočkovitých šelem s atypickým chováním. Tito jedinci chodili do vesnic, aniž by projevovali strach z lidí, čímž se vystavovali nebezpečí nejen ze strany pytláků. U některých z těchto případů byla později skutečně potvrzena nákaza psinkou.

Co se týče tygrů sumaterských, je potvrzených případů zatím poměrně málo, ale ředitel Wildlife Vets International John Lewis se domnívá, že mnohé z nich zatím nebyly zjištěny. „Zatímco někteří tygři si zřejmě vytvoří dostatečnou imunitu, většina z nich nemoci podlehne. Nemáme však dostatek informací, takže nevíme, kolikaprocentní je u tygrů úmrtnost.“ Podle veterinářů ze Sumatry se atypické chování, které by mohlo být způsobeno psinkou, vyskytuje i u zdejších tygrů. K potvrzení přítomnosti onemocnění je však nutná analýza mozkové tkáně, a tak se tým vědců chystá provést odběr vzorků, a to jak u tygrů, tak u místních psů. Teprve potom je možné pomýšlet na další opatření, která však rozhodně nebude snadné uvést v praxi. 

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Dnešní život se odehrává v sedě

Věda
Reklama

Kresba pratura ze 16. století. Poslední kus pratura uhynul v roce 1627.

Příroda

Loni probíhal na ISS experiment s cílem pochopit, jak se tělo přizpůsobuje mimozemskému prostředí. Hlavu a hruď astronautky Anne McClainové pokrývá několik senzorů sbírajících data o cirkadiánních rytmech.

Vesmír

Zaniklou obec dnes připomínají nově vysázené aleje i fotografie původních domů rozeseté v krajině. Na místo, kde kdysi stávala obec Fukov, upomíná také dřevěný kříž.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907