Průlom v léčbě rakoviny ďáblů by mohl pomoci i s lidskými nádory

10.08.2020 - Stanislav Mihulka

Vědci identifikovali gen, který je zodpovědný za rozvoj zhoubných nádorů u ďáblů medvědovitých. Objev by mohl pomoci i lidským pacientům

<p>Tasmánský čert, ďábel medvědovitý</p>

Tasmánský čert, ďábel medvědovitý


Reklama

Odborníci i veřejnost již několik let sledují velmi obtížný boj unikátních dravých vačnatců ďáblů medvědovitých o přežití. Tento pozoruhodný druh sužuje zvláštní infekční nádor obličeje ďáblů DFTD (Devil facial tumour disease), který má prakticky stoprocentní úmrtnost. Osud těchto vzteklých a kousavých zvířat ale přilákal pozornost specialistů na nádory, a jejich úsilí již nese ovoce.

Andrew Storfer z americké Washington State University a jeho kolegové nejprve pozorovali ďábly s nádorem a všimli si, že u některých zvířat toto devastující onemocnění ustupuje. Když pak následně prozkoumali genomy těchto ďáblů, podařilo se jim určit gen, který je za ustupování jinak velmi agresivního nádoru zodpovědný. Překvapivě se ukázalo, že se se tento gen nevypne, nýbrž se jednou mutací naopak aktivuje. A výsledkem je ústup nádoru. Jakoby se nádor a ďábel na sebe navzájem adaptovali.

TIP: Ďábel u brány pekelné: Rakovinou stíhaný tasmánský čert

Tento objev by mohl významně pomoci ohroženým ďáblům. Ale rovněž by mohl být velmi užitečný i pro lidské pacienty. Lidská obdoba dotyčného genu se významně podílí na rozvoji nádorů prostaty a tlustého střeva. V současné době se tyto nádory a mnohé další často léčí chemoterapií, tedy mnohdy velmi toxickými látkami, které nesou řadu vedlejších účinků. Pokud by se nám podařilo nádory přelstít a přinutit je se zmenšit bez toxických látek, bylo by to přínosem pro množství pacientů.

Nakažlivá psí rakovina

Jediné onemocnění, které se podobá infekční rakovině ďáblů medvědovitých, znají veterináři déle než sto let. Poprvé jej popsal ruský veterinář Novikovský v roce 1876. Postihuje psy a přenáší se při páření. U psů zasahuje tato forma rakoviny obvykle penis nebo předkožku, u fen zachvátí nádorové bujení vulvu. Někdy se můžou nádorové buňky dostat zdravému zvířeti při očichávání genitálií nemocného zvířete i do čenichu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Z deníku výpravy lze vyčíst, že začínala velmi optimisticky a mezi jejími členy nepanovalo žádné pnutí. Později byli někteří členové expedice nalezeni jen ve spodním prádle, jiným chyběly kusy tváře.

Zajímavosti

Připojování rakety Pegasus XL se satelitem TacRL-2 k mateřskému letounu Lockheed L-1011 TriStar „Stargazer“.

Vesmír

Nad hlavním městem San Salvador se tyčí vulkán stejného jména (vlevo). Jeho energie má posloužit pro těžbu bitcoinů.

Věda
Historie

Tento hummel vyřadila spojenecká vojska v Normandii.

Válka

Nový výzkum odhalil nečekaně vysokou míru násilí, která mohla vypuknout, přinejmenším za určitých okolností, v době kamenné.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907