Průlom v medicíně: Britští vědci dostali zelenou pro editování lidských embryí

03.02.2016 - Stanislav Mihulka

Ve Velké Británii budou jako první v Evropě editovat lidská embrya


Reklama

Ve Velké Británii došlo k velkému průlomu v reprodukční medicíně. Britští genetici dostali jako první v Evropě povolení editovat DNA lidských embryí. Svolení udělil britský Úřad pro lidské oplozování a embryologii (HFEA), který reguluje veškeré kliniky provádějící umělé oplodnění, a také má na starost skladování lidských spermií, vajíček a embryí.

Toto rozhodnutí umožňuje badatelům Institutu Francise Cricka v Londýně editovat genomovým editorem CRISPR až 30 lidských embryí, která se pak budou vyvíjet 7 dní. Po uplynutí této doby se embrya budou skládat cca ze 250 buněk a jejich vývoj bude ukončen.

Účelem výzkumu je zjistit, jaké geny jsou klíčové pro ranný vývoj lidských zárodků a jak tyto geny souvisejí s neplodností, samovolnými potraty a úspěšností umělého oplození. Genoví editoři se ale ještě nemohou pustit do práce. Čekají ještě na další povolení etické komise, které očekávají někdy v březnu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Eugene Ermolovich (CRMI)

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Skalňák andský je národním ptákem Peru. Tok je pro samce tohoto druhu tak náročný, že se nijak nepodílí na výchově potomstva. Všechnu energii totiž spotřebují na získání partnerky. (foto: Wikimedia Commons, Ricardo SánchezCC BY 2.0)

Příroda

Prokletí smrti

žena z Lemb | Royal Scottish Museum

Ačkoliv tzv. žena z Lemb vznikla již okolo roku 3500 př. n. l., archeologové ji objevili až v roce 1878 na Kypru. Podle legendy skončila každá rodina, která ji vlastnila, rozervána smrtí. Rod prvních majitelů zcela vymřel po šesti letech od získání sošky. Poté skulpturu koupil Ivor Menucci – a jeho příbuzné postihla zkáza za pouhé čtyři roky. Když si pak smrt začala přicházet i pro další vlastníky, padlo moudré rozhodnutí svěřit artefakt do sbírek Royal Scottish Museum. (foto: Wikimedia Commons, Héctor OchoaCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti
Vesmír
Věda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907