Průlom v medicíně: Britští vědci dostali zelenou pro editování lidských embryí

03.02.2016 - Stanislav Mihulka

Ve Velké Británii budou jako první v Evropě editovat lidská embrya


Reklama

Ve Velké Británii došlo k velkému průlomu v reprodukční medicíně. Britští genetici dostali jako první v Evropě povolení editovat DNA lidských embryí. Svolení udělil britský Úřad pro lidské oplozování a embryologii (HFEA), který reguluje veškeré kliniky provádějící umělé oplodnění, a také má na starost skladování lidských spermií, vajíček a embryí.

Toto rozhodnutí umožňuje badatelům Institutu Francise Cricka v Londýně editovat genomovým editorem CRISPR až 30 lidských embryí, která se pak budou vyvíjet 7 dní. Po uplynutí této doby se embrya budou skládat cca ze 250 buněk a jejich vývoj bude ukončen.

Účelem výzkumu je zjistit, jaké geny jsou klíčové pro ranný vývoj lidských zárodků a jak tyto geny souvisejí s neplodností, samovolnými potraty a úspěšností umělého oplození. Genoví editoři se ale ještě nemohou pustit do práce. Čekají ještě na další povolení etické komise, které očekávají někdy v březnu.

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Eugene Ermolovich (CRMI)

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

El Comandante Fidel Castro - Pro Bílý dům představoval vládce Havany úhlavního nepřítele. CIA údajně jen v letech 1959–1963 provedla neuvěřitelných 638 pokusů o atentát.

Zajímavosti

Jedovatá a nebezpečná homolice síťkovaná

Věda

Vizualizace hvězdy s obří magnetickou skvrnou - Skvrna je jasná, zabírá až čtvrtinu povrchu hvězdy a je způsobena magnetickým polem hvězdy. Při rotaci hvězdy se skvrnu objevuje a mizí na polokouli přivrácené k Zemi, což způsobuje pozorovatelné změny jasnosti hvězdy.

Vesmír

Albert Eduard byl požitkář a nic na tom nezměnil ani sňatek s princeznou Alexandrou.

Historie

Vojáci museli využívat každé příležitosti k odpočinku, během samotné bitvy jich ale moc nebylo

Válka

Růžová záplava v ohrožení

Obří hejno plameňáků růžových nedaleko keňského jezera Nakuru je oblíbenou turistickou atrakcí. Turismus zde generuje příjmy okolo 1,3 milionu dolarů měsíčně (v přepočtu asi 30 milionů korun). Jezero ale trpí značným znečištěním a poklesem hladiny. V záchraně jezera a jeho růžových obyvatel se proto angažuje místní neziskové sdružení.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907