Průlomové měření: Jaká je předpověď počasí u supermasivní černé díry?

03.03.2017 - Stanislav Mihulka

Rentgenové observatoře NuSTAR a XMM-Newton pozorovaly mohutné vichry supermasivní černé díry

Vichry černé díry -<p>Supermasivní černá díra obklopená ultrarychlými vichry</p>
Vichry černé díry -

Supermasivní černá díra obklopená ultrarychlými vichry


Reklama

Supermasivní černé díry bývají obklopené kosmickým prachem a plynem, který kolem nich krouží v podobě takzvaného akrečního disku. Při svém krmení černé díry tento materiál zahřívají na miliony stupňů Celsia. Vzniká při tom rentgenové záření, které od černé díry odfoukává částice hmoty ohromnou rychlostí.

Tím se utvářejí horké vichry supermasivních černých děr, v nichž se částice hmoty pohybují rychlostí blízkou rychlosti světla, a které vanou do vzdáleností mnoha set tisíc světelných let. Takové vichry ovlivňují celé galaxie.

TIP: GRO J1655-40: Masivní černá díra s rychle blikajícím vírem hmoty

Michael Parker z Univerzity v Cambridgi teď se svými kolegy pomocí vesmírných teleskopů NuSTAR a XMM-Newton pozoroval vichry supermasivní černé díry IRAS 13224–3809. Vědcům se poprvé podařilo pozorovat interakce vichrů s rentgenovým záření černé díry, rovněž poprvé proměřili změny teploty těchto mohutných vichrů. Výsledky výzkumu ukazují, že se okolí supermasivní černé díry může ohřát a zase vychladnout během pouhých pár hodin.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Nature

  • Zdroj fotografií: ESA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zařízení označovaná jako exosuits představují měkkou variantu podstatně robustnějších robotů.

Zajímavosti

Kočky jsou jedním z nejhorších invazních druhů dneška.

Věda

Nová vizualizace jedné z nejextrémnějších hvězd.

Vesmír

Loď Altalena přivážející zbraně pro Irgun se stala cílem palby vládních jednotek židovského státu. (kolorováno).

Válka
Historie

Černobílý mořský vlk

Mezi nejobávanější predátory mezi vodními savci nepochybně patří kosatka dravá (Orcinus orca) – až šestitunový kytovec. Kosatku coby vrcholného predátora v jejím přirozeném životním prostředí nic neohrožuje. Tito několikatunoví savci z čeledi delfínovitých dovedou plavat rychlostí bezmála 60 km/h, vidí skvěle nad hladinou i ve vodě, výborně slyší a pomáhají si také echolokací. Loví v organizovaných smečkách, proto se jí někdy přezdívá „mořský vlk“. V průměru pozře skoro čtvrt tuny masa denně a zabíjí bez problémů i velké žraloky nebo ploutvonožce.

Skutečné nebezpečí však představují pouze pro svou kořist. Ve volné přírodě ještě nedošlo k žádnému útoku na lidi, který by skončil smrtí – kosatky si člověka obvykle jen spletou se svým běžným úlovkem a včas se zastaví, což se připisuje jejich vysoké inteligenci. 

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907