Průlomové měření: Jaká je předpověď počasí u supermasivní černé díry?

03.03.2017 - Stanislav Mihulka

Rentgenové observatoře NuSTAR a XMM-Newton pozorovaly mohutné vichry supermasivní černé díry

Vichry černé díry -<p>Supermasivní černá díra obklopená ultrarychlými vichry</p>
Vichry černé díry -

Supermasivní černá díra obklopená ultrarychlými vichry


Reklama

Supermasivní černé díry bývají obklopené kosmickým prachem a plynem, který kolem nich krouží v podobě takzvaného akrečního disku. Při svém krmení černé díry tento materiál zahřívají na miliony stupňů Celsia. Vzniká při tom rentgenové záření, které od černé díry odfoukává částice hmoty ohromnou rychlostí.

Tím se utvářejí horké vichry supermasivních černých děr, v nichž se částice hmoty pohybují rychlostí blízkou rychlosti světla, a které vanou do vzdáleností mnoha set tisíc světelných let. Takové vichry ovlivňují celé galaxie.

TIP: GRO J1655-40: Masivní černá díra s rychle blikajícím vírem hmoty

Michael Parker z Univerzity v Cambridgi teď se svými kolegy pomocí vesmírných teleskopů NuSTAR a XMM-Newton pozoroval vichry supermasivní černé díry IRAS 13224–3809. Vědcům se poprvé podařilo pozorovat interakce vichrů s rentgenovým záření černé díry, rovněž poprvé proměřili změny teploty těchto mohutných vichrů. Výsledky výzkumu ukazují, že se okolí supermasivní černé díry může ohřát a zase vychladnout během pouhých pár hodin.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Nature

  • Zdroj fotografií: ESA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Seismickou aktivitu zřejmě mnohé z věštíren a chrámů využívaly pro své vlastní posvátné rituály.

Historie

Při pohledu na fenka vás okamžitě zaujmou obrovité uši, které jsou dlouhé až 10 centimetrů. Ty samozřejmě přispívají k výbornému sluchu, ale rovněž regulují tělesnou teplotu v horkém pouštním prostředí.

Příroda

Ve výřezu prototyp biohybridní ledviny. 

Věda
Vesmír
Zajímavosti

Z rádia do televize

Guiding Light (U nás ve Springfieldu) 

premiéra: 1937 | epizody: 15 762 televize, 2 500 rozhlas

Seriál „U nás ve Springfieldu“ začínal už v roce 1937 coby rozhlasový pořad a v éteru setrval až do roku 1956. Tou dobou však již paralelně k mluvenému slovu uváděla televize hrané epizody. Děj se zpočátku točil okolo reverenda Johna Ruthledge a jeho blízkých, nicméně postupem času se soustředil na řadu springfieldských rodin a jejich vztahy vykresloval velmi melodramaticky. Šestého září 2006 se vysílala epizoda s pořadovým číslem 15 000, nicméně seriál se tehdy už potýkal s klesající sledovaností a o tři roky později kvůli nezájmu publika skončil. (foto: CBS)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907