Průměrná tělesná teplota lidí klesá: Příčiny poklesu zatím vědci neznají

01.11.2020 - Stanislav Mihulka


Reklama

Normální tělesná teplota u lidí osciluje mezi 36,5 až 37,5 °C. Za průměrnou je pak již více než 150 let považována teplota 37 °C. Na základě tisíců měření ji tak v roce 1868 stanovil německý lékař Carl Reinhold August Wunderlich. Během let se ukázalo, že se teplota našeho těla mění během dne, přičemž bývá nejnižší ráno a naopak nejvyšší kolem šesté hodiny večer. Rozdíly jsou také v tělesné teplotě mužů a žen.

V poslední letech ale odborníci zjistili, že se s lidskou teplotou něco děje. Několik vědeckých studií nezávisle na sobě tvrdí, že teplota lidského těla na planetě klesá. Nedávný výzkum více než 35 tisíc pacientů ve Velké Británii dospěl k průměrné teplotě 36,6 °C. Jiná studie zase zjistila, že v USA od šedesátých let 19. století klesá průměrná lidská teplota o zhruba 0,02 °C za desetiletí.

TIP: Hydrogelové náplasti využívají tělesné teplo k urychlení hojení

Pokles teploty lidí ale není všude stejný. V bolivijské Amazonii probíhá od roku 2001 projekt „Tsimane Health and Life History“, který detailně sleduje zdravotní stav kmene lovců-sběračů Tsimané. Podle čerstvě zveřejněných výsledků se jejich průměrná tělesná teplota od začátku projektu snižuje tempem 0,05 °C za rok. Za méně než dvě desetiletí poklesla teplota lidí kmene Tsimané stejně, jako teplota Američanů za více než dvě století.

Příčiny tohoto poklesu nejsou jasné ani u kmene Tsimané, ani jinde ve světě. Zřejmě to přímo nesouvisí se zdravotním stavem a kondicí. Důvodem podle vědců může být zlepšená lékařská péče, díky které teď infekce, i ty velmi mírné, trvají kratší dobu. Další možností je, že lidské tělo dnes nemusí tak intenzivně regulovat teplotu, kvůli kvalitnějším oděvům a klimatizaci.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií:

    Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zredukování počtu bizonů v parku je potřeba k udržení rovnováhy v tamním ekosystému a využití dobrovolníků je pro úřady levným způsobem, jak tohoto cíle dosáhnout.

Zajímavosti

Podle vědců z Oxfordu neexistují žádné důkazy o souvislosti mezi používáním moderních technologií a duševním zdravím dospívajících.

Věda

Venuše na snímku zařízení WISPR, během třetího průletu Parker Solar Probe kolem Venuše.

Vesmír

Pařížané byli na zimní záplavy zvyklí, nečekali však, že roku 1910 dostanou tak obrovské rozměry. 

Historie

Britský generál Douglas Haig dokázal přežít válku v relativním dostatku - polní pošta mu doručovala lososí i tetřeví maso, kvalitní francouzská vína nebo třeba brandy.

Válka

Labyrint je symbolem mediteránu, a rovněž tvoří kamennou dominantu na dně lomu v Pavlíkově botanické zahradě.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907