První americké zábavní parky vznikaly před více než 120 lety v Brooklynu

13.06.2022 - Vendula Borůvková

První zábavní parky ve Spojených státech vznikaly již před více než 120 lety. Nabízely živá exotická zvířata i adrenalinové zážitky

<p>Luna Park nahradil Sea Lion Park – první stálý zábavní park v Severní Americe. <strong>Šlo o druhý ze tří velkých parků postavených na Coney Island</strong>. Dalšími byly Steeplechase Park (1897) a Dreamland (1904). <em>(foto: Wikimedia Commons, Brooklyn Museum, Irving Underhill, CC0)</em></p>

Luna Park nahradil Sea Lion Park – první stálý zábavní park v Severní Americe. Šlo o druhý ze tří velkých parků postavených na Coney Island. Dalšími byly Steeplechase Park (1897) a Dreamland (1904). (foto: Wikimedia Commons, Brooklyn Museum, Irving Underhill, CC0)


Reklama

Když Frederic Thompson a Elmer Dundy v roce 1901 postavili atrakci „Výlet na Měsíc“ při příležitosti výstavy ve městě Buffalo, ve státě New York, byl to okamžitý úspěch. Ústředním bodem atrakce byla vzducholoď jménem Luna, poháněná mávajícími křídly. V roce 1902 přestěhovali Thompson a Dundy atrakci na Coney Island v New Yorku do parku Steeplechase, kde si pronajali pozemek a postavili Luna Park. K jeho stavbě bylo použito 1 000 věžiček, čtvrt milionu světel a 700 000 dolarů.

TIP: Americký Coney Island: Zašlá sláva na ostrově zábavy

V den slavnostního otevření parku přišlo 60 000 lidí; každý zaplatil 10 centů za vstup, za atrakce se platilo zvlášť. Už v roce 1908 byl ale Luna Park zastíněn zábavním parkem Dreamland, který měl světel celý milion. Dundy zemřel v roce 1907 a Thompson zbankrotoval. Luna Park existoval i nadále a mnoho jeho budoucích vlastníků se snažilo využít jeho celý potenciál. V roce 1944 však shořel při požáru. Název areálu se však stal synonymem pro zábavní centrum a slovo Lunapark pojmem, který se v souvislosti s parky mechanických atrakcí užívá dodnes.

„Luna Park nabízí milionům lidí, kteří ve městě a jeho okolí hledají zábavu, spektákl, jakému se lidská vynalézavost ještě nikde na světě nevyrovnala. Světová pouť, cirkus, hipodrom, zoologická zahrada, zábavní park, to vše za příjemného větříku, ve kterém cítíte čerstvý oceán. Země fantazie jak pro dospělé, tak pro děti, nabízí oku i dalším smyslům tolik vjemů, že ani po týdnu neustálého veselí nemáte dost.“

Reklama na Luna Park v novinách The Evening World, sobota 7. května 1904

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Až stanice doslouží, nové moduly se od ní odpojí a zůstanou na oběžné dráze pro soukromé účely. (foto: NASA, CC0)

Vesmír
Revue

Kočrka, kohout nebo třeba kozel - tato zvířata byla ve středověku považována za pomocníky čarodějnic. (foto: Pexels, Lucas PezetaCC0)

Historie

Kareta obrovská (Chelonia mydas) je coby ohrožený druh chráněna. V dospělosti jsou jejími jedinými nepřáteli větší druhy žraloků (zejména žralok tygří) a člověk. (foto: Wikimedia Commons, National Marine Sanctuaries, CC0)

Věda

Hideki Tódžó již jako japonský premiér na manilském letišti před inspekcí posádky Filipín. Japonští vojáci na souostroví povraždili statisíce civilistů. (foto: Wikimedia Commons, Reader's Digest, TT News AgencyCC0)

Válka

Po měsíci „UPF diety“ přibral Chris van Tulleken sedm kilogramů (tři kilogramy tvořil jen tělesný tuk, zbytek sacharidy uložené v játrech a svalech), z průměrné hmotnosti podle BMI poskočil k nadváze. (ilustrační foto: Shutterstock) 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907