První americké zábavní parky vznikaly před více než 120 lety v Brooklynu

13.06.2022 - Vendula Borůvková

První zábavní parky ve Spojených státech vznikaly již před více než 120 lety. Nabízely živá exotická zvířata i adrenalinové zážitky

<p>Luna Park nahradil Sea Lion Park – první stálý zábavní park v Severní Americe. <strong>Šlo o druhý ze tří velkých parků postavených na Coney Island</strong>. Dalšími byly Steeplechase Park (1897) a Dreamland (1904). <em>(foto: Wikimedia Commons, Brooklyn Museum, Irving Underhill, CC0)</em></p>

Luna Park nahradil Sea Lion Park – první stálý zábavní park v Severní Americe. Šlo o druhý ze tří velkých parků postavených na Coney Island. Dalšími byly Steeplechase Park (1897) a Dreamland (1904). (foto: Wikimedia Commons, Brooklyn Museum, Irving Underhill, CC0)


Reklama

Když Frederic Thompson a Elmer Dundy v roce 1901 postavili atrakci „Výlet na Měsíc“ při příležitosti výstavy ve městě Buffalo, ve státě New York, byl to okamžitý úspěch. Ústředním bodem atrakce byla vzducholoď jménem Luna, poháněná mávajícími křídly. V roce 1902 přestěhovali Thompson a Dundy atrakci na Coney Island v New Yorku do parku Steeplechase, kde si pronajali pozemek a postavili Luna Park. K jeho stavbě bylo použito 1 000 věžiček, čtvrt milionu světel a 700 000 dolarů.

TIP: Americký Coney Island: Zašlá sláva na ostrově zábavy

V den slavnostního otevření parku přišlo 60 000 lidí; každý zaplatil 10 centů za vstup, za atrakce se platilo zvlášť. Už v roce 1908 byl ale Luna Park zastíněn zábavním parkem Dreamland, který měl světel celý milion. Dundy zemřel v roce 1907 a Thompson zbankrotoval. Luna Park existoval i nadále a mnoho jeho budoucích vlastníků se snažilo využít jeho celý potenciál. V roce 1944 však shořel při požáru. Název areálu se však stal synonymem pro zábavní centrum a slovo Lunapark pojmem, který se v souvislosti s parky mechanických atrakcí užívá dodnes.

„Luna Park nabízí milionům lidí, kteří ve městě a jeho okolí hledají zábavu, spektákl, jakému se lidská vynalézavost ještě nikde na světě nevyrovnala. Světová pouť, cirkus, hipodrom, zoologická zahrada, zábavní park, to vše za příjemného větříku, ve kterém cítíte čerstvý oceán. Země fantazie jak pro dospělé, tak pro děti, nabízí oku i dalším smyslům tolik vjemů, že ani po týdnu neustálého veselí nemáte dost.“

Reklama na Luna Park v novinách The Evening World, sobota 7. května 1904

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

100 dnů starý vlčí klon Maya. (foto: Sinogene Biotechnologies, CC0)

Věda

Miniaturní nenasytové

Kolibříci jsou nejmenšími zástupci ptáků na světě. Druh kalypta nejmenší (Mellisuga helenae), známý z Kuby, dosahuje délky pouze kolem 6 centimetrů a hmotnosti asi 2 gramy. Je tak jen asi dvakrát těžší než největší druh čmeláka. Srdce kolibříků (čeleď Trochilidae) tluče zhruba dvacetkrát za sekundu a jejich křídla mávnou za stejnou dobu dokonce osmdesátkrát. Aby malí opeřenci zvládli takový fantastický výkon, musí také hodně jíst – alespoň na poměry své velikosti. Každý den proto spořádají nektar v množství rovnajícím se až dvojnásobku vlastní hmotnosti! To z nich činí nejen největší jedlíky mezi ptáky, ale dokonce i jedny z největších nenasytů mezi všemi obratlovci.

Kolibříci mají neuvěřitelně výkonný metabolismus. Bylo změřeno, že srdeční rytmus může dosáhnout až 1 260 úderů za minutu a i v klidu se některé druhy nadechnou 250krát za minutu. Spotřeba kyslíku na gram svalové tkáně je u nich desetkrát vyšší než u elitních lidských atletů. (foto: Shutterstock)

Příroda

Nejstarší dosavadní doklad o užívání opia pochází z Mezopotámie - 3400 let př. n. l. Sumerové označovali mák setý, z něhož se opium získává, jako „radostnou rostlinu“. Samotný název „opium“  pochází ze starověké řečtiny (ópion) a znamená „šťáva z rostliny“. (foto: Unsplash, Tim Cooper, CC0)

Věda
Zajímavosti

O psy po zesnulé královně Alžbětě II. se podle britských médií bude starat její syn Andrew. (foto: Profimedia)

Revue

Jakýkoliv pokus o dodatečnou úpravu, umazání části textu nebo jeho vyškrábání perořízkem po sobě na ovčí kůži zanechal viditelnou vadu na povrchu. (ilustrační foto: PixabayCC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907