První marsovskou megapolí se má stát Nüwa: Pojmout by mohla až milion osadníků

Lidská noha se sice ještě nedotkla povrchu Marsu, architekti a vědci již ale připravují projekty měst, v nichž by mohli lidé žít na rudé planetě. V soběstačném městském státu Nüwa by mohl žít až jeden milion marsovských kolonistů

17.05.2021 - Stanislav MihulkaArchitekti a designéři společnosti ABIBOO Studio spojili síly se startupem SONet, který představuje mezinárodní tým odborníků rozmanitých profesí, a přišli s návrhem města Nüwa, které nese jméno bohyně z dávné čínské mytologie.

Nüwa by se mohla stát první megapolí Marsu. Je navržena jako soběstačný městský stát, který může obývat až milion kolonistů rudé planety. Nüwa by měla vyrůst v kilometr vysokých útesech oblasti Tempe Mensa, která se nalézá na obrovské vulkanické planině Tharsis, v rovníkové části Marsu.

Městský stát na Marsu

Projekt Nüwa se stal jedním z deseti finalistů soutěže „Mars City State Design Competition“, kterou vyhlásila organizace Mars Society. Do soutěže, jejímž cílem je navrhnout co nejlepší design městského státu pro rudou planetu, se přihlásilo celkem 175 týmů se svými projekty. Porota hodnotí návrhy z řady hledisek, včetně ekonomické životaschopnosti nebo estetiky.

TIP: Velké plány: Spojené arabské emiráty sní o celém městě na Marsu

Projekt městského státu Nüwa zahrnuje propracované digitální scenerie, včetně parků a hydroponických zahrad. Na první pohled vypadají velmi lákavě a kolonistům, kteří by přiletěli s jednosměrnou letenkou ze Země by se v takovém městě určitě líbilo. Zakladatel a hlavní architekt ABIBOO Studio Alfredo Munoz a jeho spolupracovníci počítají s tím, že by konstrukce takové megapole mohla začít v polovině 21. století a kolem roku 2100 by město mohlo uvítat první vlnu kolonistů.


Další články v sekci