První orbitální test startupu Astra selhal během letu 1. stupně rakety

14.09.2020 - Stanislav Mihulka

Nosnou raketu Rocket 3.1 postihly vibrace a bezpečnostní systém vypnul motory. Velké neštěstí to ale prý nebylo

<p>Start rakety Rocket 3.1, chvíli před nehodou.</p>

Start rakety Rocket 3.1, chvíli před nehodou.


Reklama

Americký startup kosmických technologií se sídlem v Kalifornii Astra si na pátek 11. září 2020 naplánoval první orbitální test. V 19:19 místního času vypustili svou dvoustupňovou nosnou raketu Rocket 3.1 z kosmodromu Pacific Spaceport Complex na Aljašce. Premiérová cesta na oběžnou dráhu ale pro Astru skončila chvíli poté, co začala.

Start proběhl bez obtíží. Stejně tak i úvodní část letu. Během letu prvního stupně ale raketu postihly jemné vibrace, které ji vychýlily z dráhy. Poté zasáhl automatický systém bezpečnosti letu a vydal příkaz k zastavení motorů rakety. První pokus Astry o let na oběžnou dráhu v té chvíli skončil. Podle reakcí představitelů Astry to ale není taková katastrofa, jak by se mohlo na první pohled zdát. Také už mají za sebou dva pokusy o suborbitální let.

Očekávaný neúspěch

Lidé z Astry si pochvalují, že podle předběžných analýz raketa letěla velmi dobře. Podařilo se jim získat množství důležitých údajů. Vše nasvědčuje tomu, že selhání Astru nešokovalo. Při úvodních testech nových typů raket se to stává poměrně často. Samotná Astra se vyjádřila v tom smyslu, že ani neočekávali perfektní průběh od startu až na oběžnou dráhu, i když by jim samozřejmě nevadil.

TIP: Nedávný utajovaný start malé rakety na Aljašce zřejmě skončil nehodou

Startup Astra usiluje o to, aby získal podíl na trhu vynášení malých satelitů na orbitu. Těm totiž podle všeho patří budoucnost. Jsou lehké a zvládají stále více věcí. Raketa Rocket 3.1 o délce necelých 12 metrů dopraví na oběžnou dráhu 25 až 150 kilogramů nákladu. Dosáhne přitom až na dráhu ve výšce 500 kilometrů. Další start Astra plánuje na letošní říjen.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Space.com

  • Zdroj fotografií: Astra/John Kraus

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Za trochu lásky soudní proces zničil Oscaru Wildovi život, vztah, čest i pověst. Vypočítavý mladík poznal, kolik může ze zoufalého básníka vymáčknout. Pak jej neváhal odvrhnout.

Historie

Miliardy vyhozených roušek nikdo nerecykluje. Končí tak coby odpad i v řekách a oceánech.

Zajímavosti
Reklama
Věda

Skupině žoldnéřů zatčených v Harare velel Simon Mann (uprostřed), bývalý důstojník SAS a spoluzakladatel firem Exexutive Outcomes a Sandline International.

Válka

Čínská jednička: Dlouhý pochod 5

Nejvýkonnější nosná raketa lidové republiky je v provozu od letošního roku. Na výšku měří 62 m, její hmotnost dosahuje 880 tun. Středový stupeň má průměr 5 m a lze k němu připojit až čtyři boční, o průměru 3,35 m. Centrální stupeň pohání nejsilnější čínský kryogenní raketový motor YF-77, jako pohonné hmoty slouží kapalný vodík a kyslík. Dlouhý pochod 5 (Čchang-čeng 5, CZ-5) se svými parametry téměř vyrovná americké Deltě IV Heavy: Na nízkou oběžnou dráhu dopraví i 25 tun nákladu. Uplatnění najde například při vynášení lunárních či planetárních sond a při výstavbě nové čínské vesmírné stanice. (foto: CNSA, CC0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907