První segmenty primárního zrcadla dalekohledu ELT úspěšně odlity

17.01.2018 - Martin Reichman



Zatímco menší sekundární zrcadlo budoucího dalekohledu ELT oslaví už zanedlouho své první narozeniny, první části jeho většího bratříčka spatřily světlo světa až nyní. Stejně jako v případě sekundárního zrcadla s průměrem 4,2 metru je i primární část optiky vyrobena ze sklokeramického materiálu Zerodur.

TIP: Sekundární zrcadlo pro evropský extrémně velký dalekohled úspěšně odlito

Primární zrcadlo evropského Extrémně velkého dalekohledu bude mít průměr 39 metrů a bude ho tvořit celkem 798 šestiúhelníkových segmentů. Po dokončení v roce 2024 by se dalekohled ELT měl stát největším optickým teleskopem na světě. Takto velké zrcadlo je však příliš velké na to, aby bylo možné ho vyrobit z jednoho kusu skla. Proto bude sestaveno ze 798 šestiúhelníkových segmentů o průměru 1,4 m a tloušťce 5 cm. Jednotlivé díly budou uloženy tak, aby mohly pracovat společně jako jedna optická plocha, která posbírá dvacetmilionkrát více světla než lidské oko. 

Jen jeden kousek denně

Přestože se jedná o velmi důležitý krok, cesta je ještě velmi dlouhá – celkem je totiž potřeba vyrobit více než 900 segmentů (798 pro samotné primární zrcadlo a dalších 133 záložních). Po optimalizaci procesu výroby však bude možné segmenty odlévat rychlostí jeden kus za den.

Po samotném odlití projdou segmenty procesem pomalého chladnutí a řadou tepelných úprav. Následně budou zrcadla vybroušena do správného tvaru a pokovena s přesností 15 nm na celé optické ploše. Zatímco o odlití se postarala německá firma SCHOTT ve své továrně v Mainzu, následné broušení a pokovení pak zajistí francouzská společnost Safran Reosc, která bude rovněž provádět jejich testování.

  • Zdroj textu

    Evropská jižní observatoř

  • Zdroj fotografií

    ESO


Další články v sekci