Pseudosatelitní dron Airbus Zephyr dosáhl rekordní výšky 23 915 metrů

16.10.2021 - Stanislav Mihulka

Lehký dron se solárním pohonem a s velkou výdrží Zephyr S dokázal vystoupat do téměř 24 kilometrů. Překonal tak všechny známé letecké drony

<p>Dron Zephyr S při letních testech</p>

Dron Zephyr S při letních testech


Reklama

Mezi letadly a satelity na oběžných drahách je víceméně prázdný prostor, kde se doposud nepohybovaly stroje. Tento prostor v poslední době začínají zvolna zaplňovat takzvané pseudosatelity. Jde o autonomní drony, případně by to mohly v budoucnu být vzducholodě či balony, které operují po dlouhou dobu v atmosféře ve velkých výškách a mohou zastávat roli satelitů, i když technicky vzato nejsou v kosmickém prostoru.

Takovým pseudosatelitem je i dron Zephyr S společnosti Airbus. Letos v létě ho testovali na obloze nad Arizonou, kde létal celkem 36 dní. Zephyr S během těchto testů získal nový výškový rekord pro bezpilotní drony, když dosáhl výšky 23 915 metrů. Náplní testů přitom nebylo jen dosažení rekordní výšky, ale také lety s různým nákladem, přesné manévrování ve stratosféře a let nad vytyčeným bodem na zemském povrchu.

Ultralehký rekordman

Dron rovněž testoval speciální systém pro sledování povrchu Optical Advanced Earth Observation (OPAZ) a plnil požadavky americké Federální letecké správy FAA pro povolení letů v americkém vzdušném prostoru. Zephyr S je největším z dronů této řady. Při váze pouhých 75 kg má rozpětí křídel 28 metrů. Ve vzduchu se udrží až 26 dní, přičemž mu energii dodávají lithium-iontové baterie Amprius o celkové váze 24 kg. Za letu je dobíjejí vysoce efektivní solární články z galia a arsenu, umístěné na křídlech.

TIP: Britská armáda zakoupila drony Zephyr. Mohou brázdit oblohu celé měsíce

Zephyry se mohou uplatnit v celé řadě aplikací. Jeden Zephyr pokryje komunikaci jako 250 stanic sítě mobilních telefonů. Mohou hlídat hranice i monitorovat životní prostředí. Hlavním zákazníkem je britské ministerstvo obrany, které počítá se Zephyry jako se záložní sítí komunikací, kterou by bylo možné nasadit v případě ztráty satelitních komunikací.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V aréně římského Kolosea bojovali vedle exotických zvířat také jezevčíci. (foto: Unsplash, Katie BernotskyCC0)

Věda

Portrét Pabla Picassa z roku 1908. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Obří satelit BlueWalker 3 funguje na oběžné dráze od letošního září. Kvůli své vysoké odrazivosti se stal jedním z nejjasnějších objektů na noční obloze. (foto: Leaf SpaceCC0)

Vesmír
Příroda

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Florencie, kolébka renesance

Země: Itálie
Počet obyvatel: 366 tisíc
Vzdálenost z Prahy: 742 kilometrů (vzdušnou čarou); autem: 9 h 47 min (1 028 km)

Jméno metropole malebného Toskánska, založené římskými vojáky, znamená „Kvetoucí“. Největší rozkvět města nastal v období renesance, z nějž pochází i typická kupole nejikoničtější stavby Florencie: katedrály Santa Maria del Fiore. Stavba samotné budovy začala na konci 13. století, dokončení se však protáhlo. Nečekaným technickým problémem se ukázala výstavba obří kupole, s níž si dokázal poradit až Filippo Brunelleschi – kupole byla dokončena roku 1434. Florencií protéká řeka Arno, na níž stojí i jeden z nejslavnějších mostů světa, Ponte Vecchio. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907