Pseudosatelitní dron Airbus Zephyr dosáhl rekordní výšky 23 915 metrů

16.10.2021 - Stanislav Mihulka

Lehký dron se solárním pohonem a s velkou výdrží Zephyr S dokázal vystoupat do téměř 24 kilometrů. Překonal tak všechny známé letecké drony

<p>Dron Zephyr S při letních testech</p>

Dron Zephyr S při letních testech


Reklama

Mezi letadly a satelity na oběžných drahách je víceméně prázdný prostor, kde se doposud nepohybovaly stroje. Tento prostor v poslední době začínají zvolna zaplňovat takzvané pseudosatelity. Jde o autonomní drony, případně by to mohly v budoucnu být vzducholodě či balony, které operují po dlouhou dobu v atmosféře ve velkých výškách a mohou zastávat roli satelitů, i když technicky vzato nejsou v kosmickém prostoru.

Takovým pseudosatelitem je i dron Zephyr S společnosti Airbus. Letos v létě ho testovali na obloze nad Arizonou, kde létal celkem 36 dní. Zephyr S během těchto testů získal nový výškový rekord pro bezpilotní drony, když dosáhl výšky 23 915 metrů. Náplní testů přitom nebylo jen dosažení rekordní výšky, ale také lety s různým nákladem, přesné manévrování ve stratosféře a let nad vytyčeným bodem na zemském povrchu.

Ultralehký rekordman

Dron rovněž testoval speciální systém pro sledování povrchu Optical Advanced Earth Observation (OPAZ) a plnil požadavky americké Federální letecké správy FAA pro povolení letů v americkém vzdušném prostoru. Zephyr S je největším z dronů této řady. Při váze pouhých 75 kg má rozpětí křídel 28 metrů. Ve vzduchu se udrží až 26 dní, přičemž mu energii dodávají lithium-iontové baterie Amprius o celkové váze 24 kg. Za letu je dobíjejí vysoce efektivní solární články z galia a arsenu, umístěné na křídlech.

TIP: Britská armáda zakoupila drony Zephyr. Mohou brázdit oblohu celé měsíce

Zephyry se mohou uplatnit v celé řadě aplikací. Jeden Zephyr pokryje komunikaci jako 250 stanic sítě mobilních telefonů. Mohou hlídat hranice i monitorovat životní prostředí. Hlavním zákazníkem je britské ministerstvo obrany, které počítá se Zephyry jako se záložní sítí komunikací, kterou by bylo možné nasadit v případě ztráty satelitních komunikací.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ladislav Hojer byl neobyčejně brutální. Části těl si nosil domů, kde se nad nimi ukájel. 7. prosince 1986 byl popraven v pankrácké věznici.

Zajímavosti
Věda

Observatoř ESO na vrcholu hory Cerro Paranal má ke hvězdám opravdu blízko. Výjimečně jasné a temné obloze severního Chile právě dominuje Jupiter.

Vesmír

Na snímku ze 4. srpna 2019 je Jevgenij Kočeškov během cvičení ruského námořnictva v Baltském moři. 

Válka
Zajímavosti

Mláďata v kapse  

Vačice bývají březí pouhých dvanáct či třináct dní, načež porodí i dvacet mláďat. Podobně jako u klokanů jsou však potomci nedovyvinutí, takže zalézají k matce do kapsy, kde jejich vývoj pokračuje. Z bezpečí se nehnou zhruba sto dní, a když už jsou na vak příliš velcí, vyšplhají se rodičce na záda a nechají se nosit. Samice pak mohou mít vlastní mladé zhruba v šesti až osmi měsících.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907