Psi 2.0: Americká armáda trénuje psy s brýlemi pro rozšířenou realitu

14.10.2020 - Stanislav Mihulka

Brýle s rozšířenou realitu mohou usnadnit a vylepšit komunikaci mezi služebními psy a jejich psovody

<p>Rotvajler jménem Mater testuje brýle pro rozšířenou realitu.</p>

Rotvajler jménem Mater testuje brýle pro rozšířenou realitu.


Reklama

Jednoho dne možná nahradí služební psy a další zvířata, která dnes ve službách člověka riskují své zdraví a životy při vyhledávání všeho možného, důmyslní roboti vybavení špičkovou umělou inteligencí. Do té doby se budeme spoléhat na své zvířecí partnery. Už dnes jim ale můžeme jejich úkoly usnadnit pomocí technologií.

Američtí vojenští vědci a inženýři US Army Research Laboratory vyvíjejí ve spolupráci se společností Command Sight speciální brýle s rozšířenou realitou pro psy. Jejich hlavním účelem je zlepšit komunikaci mezi služebním zvířetem a jeho lidským operátorem. Když se spojí přednosti vycvičeného psa s rozšířenou realitou, je to ve prospěch většího bezpečí psa, psovoda i ostatních lidí.

TIP: Válka budoucnosti: Rozšířená realita poskytne vojákům v bitvě výhodu

Psí brýle s rozšířenou realitou umožní psovodovi a případně dalším lidem „vidět očima psa“, díky kamerám snímajícím video v reálném čase. Psovod zase bude mít možnost dávat psovi povely prostřednictvím vizuálních signálů. Zdá se totiž, že psi jsou vizuálními instrukcemi méně zmatení nežli zvukovými povely. Dnes se k podobným účelům používají laserová ukazovátka. To ale funguje, jen když je pes vůči psovodovi na dohled.

Psi budou používat rozšířenou realitu jinak než lidé. Hlavní rozdíl je v tom, že pes nevyužije interakci s rozšířenou realitou, ale bude od ní přijímat povely. Použité brýle jsou přitom upravenou verzí brýlí Rex Specs, které již dnes služební psi nosí kvůli ochraně zraku při misích v náročném prostředí.

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: US Army Research Office

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Upír obecný (Desmodus rotundus), někdy nazývaný též upír rudý nebo upír velký, je druh tropických netopýrů žijící ve Střední a Jižní Americe.

Věda

Základna nově nalezeného korálového útesu je široká 1,5 kilometru a jeho vrchol se v nejvyšších bodech nachází 40 metrů pod hladinou moře.

Zajímavosti
Reklama

Příslušníci 101. výsadkové divize během operace Anaconda v březnu 2002.

Válka

Na jednání v Ženevě nemohl chybět Edvard Beneš. Z Prahy přijeli Karel Kramář, předseda Národního výboru a vůdce strany státoprávně demokratické, Václav Klofáč, místopředseda Národního výboru a vůdce českých národních socialistů, agrárník František Staněk, předseda Českého svazu poslanců, Gustav Habrman za sociální demokraty, státoprávní demokrat Antonín Kalina, šéf Maffie Přemysl Šámal, ředitel Živnobanky Jaroslav Preiss a ředitel Agrární banky Karel Svoboda. Později dorazil i Mořic Hruban za moravské katolíky.

Historie

Sir John Julius Angerstein na portrétu Thomase Lawrence z roku 1790.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907