Psychedelika proti depresím: LSD potlačuje myšlenkové bloumání časem

26.03.2016 - Stanislav Mihulka

LSD omezuje aktivity mozkových sítí, v nichž bývá napevno zadrátovaná deprese


Reklama

Lidé, kteří neustále myšlenkově cestují časem a přehrabují se ve své minulosti nebo i budoucnosti, mívají sklony k depresím. Při takovém cestování v myšlenkách hraje klíčovou roli takzvaná endogenní neurální síť mozku, anglicky označovaná jako Default mode network (DMN).

Tato oblast mozku přebírá vládu, když mozek nemusí reagovat na vnější podněty a jede si na „volnoběh“. Lidé, v jejichž mozku je endogenní neurální síť více propojená, cestují časem častěji a s větší razancí, více se utápějí v minulosti, takže i více trpí depresemi.

Experimenty s psychedeliky na magnetické rezonanci ukázaly, že LSD a další podobné látky ve skutečnosti potlačují aktivitu endogenní neurální sítě mozku. To vede k rozmanitým psychedelickým zážitkům a také k utlumení myšlenkového cestování v čase.

Vědci potvrdili, že užívání LSD pomáhá pacientům s depresemi omezit výlety do vlastní minulosti a soustředit se na přítomnost. To pak má blahodárné účinky na psychickou kondici pacientů.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Journal of Psychopharmacology

  • Zdroj fotografií: Coaster420 / Wikimedia CommonsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda

Skunk pruhovaný je ve volné přírodě ohrožen změnou klimatu, intenzivním zemědělstvím i lovem. Skunci mají skvěle vyvinutý čich a sluch, ale velice špatný zrak - proto bohužel často končí pod koly aut. (foto: Wikimedia Commons, USFWS Mountain-PrairieCC BY 2.0)

Revue

Přemysl Otakar II. nechává křtít pohanské Prusy, obraz Antonína Lhoty. (foto: Wikimedia Commons, DobrošCC BY-SA 4.0)

Historie
Válka

Dobrovolníci si zapisovali, jak se cítí po dojedení snídaně - 86 % z nich hodlá své stravovací návyky změnit k lepšímu. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Sunyaev-Zeldovichův efekt v protokupě Pavučina - uprostřed snímku se nachází vzdálená protokupa Pavučina (Spiderweb protocluster) s výraznou stejnojmennou centrální galaxií. (foto: ESO/Di Mascolo; HST: H. FordCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907