LSD omezuje aktivity mozkových sítí, v nichž bývá napevno zadrátovaná deprese
Lidé, kteří neustále myšlenkově cestují časem a přehrabují se ve své minulosti nebo i budoucnosti, mívají sklony k depresím. Při takovém cestování v myšlenkách hraje klíčovou roli takzvaná endogenní neurální síť mozku, anglicky označovaná jako Default mode network (DMN).
Tato oblast mozku přebírá vládu, když mozek nemusí reagovat na vnější podněty a jede si na „volnoběh“. Lidé, v jejichž mozku je endogenní neurální síť více propojená, cestují časem častěji a s větší razancí, více se utápějí v minulosti, takže i více trpí depresemi.
Experimenty s psychedeliky na magnetické rezonanci ukázaly, že LSD a další podobné látky ve skutečnosti potlačují aktivitu endogenní neurální sítě mozku. To vede k rozmanitým psychedelickým zážitkům a také k utlumení myšlenkového cestování v čase.
Vědci potvrdili, že užívání LSD pomáhá pacientům s depresemi omezit výlety do vlastní minulosti a soustředit se na přítomnost. To pak má blahodárné účinky na psychickou kondici pacientů.
IFL Science, Journal of Psychopharmacology
RevueSkunk pruhovaný je ve volné přírodě ohrožen změnou klimatu, intenzivním zemědělstvím i lovem. Skunci mají skvěle vyvinutý čich a sluch, ale velice špatný zrak - proto bohužel často končí pod koly aut. (foto: Wikimedia Commons, USFWS Mountain-Prairie, CC BY 2.0)
HistoriePřemysl Otakar II. nechává křtít pohanské Prusy, obraz Antonína Lhoty. (foto: Wikimedia Commons, Dobroš, CC BY-SA 4.0)
VesmírSunyaev-Zeldovichův efekt v protokupě Pavučina - uprostřed snímku se nachází vzdálená protokupa Pavučina (Spiderweb protocluster) s výraznou stejnojmennou centrální galaxií. (foto: ESO/Di Mascolo; HST: H. Ford, CC BY-SA 4.0)