Psychedelika proti depresím: LSD potlačuje myšlenkové bloumání časem

26.03.2016 - Stanislav Mihulka

LSD omezuje aktivity mozkových sítí, v nichž bývá napevno zadrátovaná deprese


Reklama

Lidé, kteří neustále myšlenkově cestují časem a přehrabují se ve své minulosti nebo i budoucnosti, mívají sklony k depresím. Při takovém cestování v myšlenkách hraje klíčovou roli takzvaná endogenní neurální síť mozku, anglicky označovaná jako Default mode network (DMN).

Tato oblast mozku přebírá vládu, když mozek nemusí reagovat na vnější podněty a jede si na „volnoběh“. Lidé, v jejichž mozku je endogenní neurální síť více propojená, cestují časem častěji a s větší razancí, více se utápějí v minulosti, takže i více trpí depresemi.

Experimenty s psychedeliky na magnetické rezonanci ukázaly, že LSD a další podobné látky ve skutečnosti potlačují aktivitu endogenní neurální sítě mozku. To vede k rozmanitým psychedelickým zážitkům a také k utlumení myšlenkového cestování v čase.

Vědci potvrdili, že užívání LSD pomáhá pacientům s depresemi omezit výlety do vlastní minulosti a soustředit se na přítomnost. To pak má blahodárné účinky na psychickou kondici pacientů.

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Journal of Psychopharmacology

  • Zdroj fotografií: Coaster420 / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vražda knížete Václava, kterou v představách Matyáše Hutského spáchal o půlnoci sám Boleslav, iluminace z 2. poloviny 16. století.

Historie

Opečený ultrahorký neptun LTT 9779b je zřejmě zbytkem mnohem většího plynného obra.

Vesmír

Krmící se antilopa žirafí bývá častým terčem útoků lvů, gepardů, levhartů a šakalů.

Příroda
Zajímavosti

Spinosaurus aegyptiacus (přezdívaný Trnitý ještěr) žil na území dnešní severní Afriky v křídových obdobích před asi 112 až 94 miliony let.

Věda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907