Putování v genech: Malá skupina genů řídí ohromující migrace ptáků

01.08.2016 - Stanislav Mihulka

Kdo by to byl řekl, že pár desítek genů ovládá tak složité chování, jako jsou migrace ptáků


Reklama

Řada druhů ptáků se odvážně vydává na každoroční migrace, kterými překonávají pozoruhodné vzdálenosti. Genetici teď zjistili, že ptáci mají své migrace zadrátované v genech, a dokonce i přišli na to, které geny to jsou.

Je to udivující, že tak složité chování, jako jsou migrace ptáků přes celé kontinenty, může být geneticky určeno jen nepočetnou skupinou genů.

Badatelé pečlivě prostudovali migrace dvou skupin drozdů malých (Catharus ustulatus). Tito nevelcí pěvci létají z pacifického pobřeží severní Ameriky až do střední a jižní Ameriky. Jedna skupina to ale bere na jih podél západního pobřeží, zatím co ta druhů nejprve letí jihovýchodním směrem, a až pak se vydá do střední Ameriky.

TIP: Obdivuhodný výkon: Drobní lejsci létají přes Saharu nepřetržitě 60 hodin

Když se drozdi z těchto dvou skupin zkříží, tak jejich potomci volí třetí cestu, která je někde uprostřed. Tato cesta je ale mnohem nebezpečnější a drozdi tam mívají větší ztráty na životech. Uvedené projevy křížení přivedli vědce na stopu genů, které migraci ptáků ovládají. Jejich asi 60 a tvoří shluk na jediném chromozomu

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Current Biology

  • Zdroj fotografií: Gerry / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Dnešní život se odehrává v sedě

Věda
Reklama

Kresba pratura ze 16. století. Poslední kus pratura uhynul v roce 1627.

Příroda

Loni probíhal na ISS experiment s cílem pochopit, jak se tělo přizpůsobuje mimozemskému prostředí. Hlavu a hruď astronautky Anne McClainové pokrývá několik senzorů sbírajících data o cirkadiánních rytmech.

Vesmír

Zaniklou obec dnes připomínají nově vysázené aleje i fotografie původních domů rozeseté v krajině. Na místo, kde kdysi stávala obec Fukov, upomíná také dřevěný kříž.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907