Pyramidy a UFO: Kontroverzní teorie o původu monumentálních hrobek

Starověký Egypt a jeho monumenty popsané záhadným písmem od nepaměti přitahovaly vzrušenou mysl hledačů takzvaných vyšších pravd a spekulativních filozofů.

17.03.2024 - Jiří KučeraStále toužíme po duchovní dimenzi života. Proto přicházejí různí poslové zpráv o mimozemské inteligenci, připraveni sytit naši vyprahlou duši fantastickými teoriemi. Mnohé se vážou právě k Egyptu. 

Otec pyramidologie 

Nejvíc neseriózních tezí se pochopitelně točí kolem Velké Chufuovy pyramidy v Gíze. Zakladatelem takzvané biblické teorie byl anglický spisovatel a publicista John Taylor (1781–1864), jehož můžeme považovat za otce pyramidologie. Ve své knize The Great Pyramid: Why Was It Built? And Who Built It? jako první formuloval myšlenku, že stavba poukazuje na některé biblické pravdy. 

Taylorovo dílo přivedli k „dokonalosti“ další autoři. Jedním z podstatných rysů těchto teorií je zjištění, že rozměry monumentu v sobě obsahují věštbu. Věřilo se například, že místo, kde se v nitru setkává sestupná a vzestupná chodba, předpovídá exodus Židů z Egypta. Tyto teorie byly založeny na měření vzdálenosti v takzvaném pyramidovém palci, který ve skutečnosti staří Egypťané vůbec nepoužívali.

Případ von Däniken 

Dnes jsou monumenty s oblibou spojovány s UFO, dělají se z nich přistávací rampy nebo transformátory energie. Objevil se také názor, že jejich tvar podporuje konzervaci látek, vyhlazuje vrásky nebo dodává sílu léčivým bylinám. Nejpopulárnějším pyramidologem dneška je zřejmě švýcarský spisovatel Erich von Däniken (1935). Ten lidstvo pokládá za výsledek jakéhosi vesmírného experimentu, kdy se primitivní lidoopové zkřížili s mimozemskou civilizací, aby osídlili Zemi vyšší rasou. A v jedné ze svých knih odkrývá i tajemství Velké pyramidy. 

Jak je možné, ptá se například Däniken, že poměr vzdáleností tří komor v pyramidě je stejný jako poměr vzdáleností vnitřních planet Merkur, Venuše a Země? V jeho teoriích se mu však nehodil přímý důkaz o skutečném stáří pyramidy, a tak obvinil anglické egyptology Richarda Williama Howarda a Johna Shae Perringa z falšování nápisů na zdech.


Další články v sekci