Když mexický střelec Hirving Lozano propálil míč do sítě německého brankáře Neuera, propuklo v Moskvě opravdové fotbalové šílenství. Mexičané svůj jednogólový náskok udrželi až do konce zápasu a mohli tak po zásluze slavit překvapivé vítězství. Neslavilo se ale jen v moskevských Lužnikách.
V mexické metropoli Ciudad de México fandilo národnímu týmu ohromné množství lidí. Fanoušci „Los Tricolores“ hypnotizovali své miláčky prostřednictvím velkoplošných obrazovek na náměstích i v parcích. Když Lozano skóroval, v ulicích města vypuklo peklo. A vřava nezůstala bez následků, jak záhy zjistili i místní geologové.
TIP: Mexiko City zasáhly otřesy. Proč je tak zranitelné zemětřesením?
Podle výzkumné organizace SIMMSA, která je součástí mexického institutu Institute of Geological and Atmospheric Research, způsobily oslavy vítězného gólu seismické otřesy, které zaznamenaly přinejmenším dva ze seismometrů umístěných v Ciudad de México.
Intenzita otřesů byla velmi malá, citlivé detektory je ale dokázaly zaznamenat. Přestože jde podle vědců o zajímavý úkaz, v minulosti již byly podobné umělé otřesy zaznamenány - například v roce 2006 při infarktovém penaltovém rozstřelu mezi Kamerunem a Pobřežím slonoviny během Afrického poháru národů.
Některá média zprávu výzkumníků interpretovala jako „zemětřesení“. Xyoli Ramirez Campos z mexického Geofyzikálního institutu ale považuje vyjádření SIMMSA za nešťastné a do značné míry za zavádějící. Vibrace způsobené skákajícím davem podle něj sice mohou seismometry detekovat, mají ale zcela jinou charakteristiku než skutečné zemětřesení.
IFL Science
VědaV roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise Gubb, CC BY 4.0)
ZajímavostiNa celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)
VálkaCísař Karel I. provádí inspekci bosenského pluku na italské frontě. (foto: Wikimedia Commons, CC0)
HistorieMarie Habsburská (1505–1558), obraz německého malíře Hanse Maler zu Schwaze. (zdroj: Wikimedia Commons, CC0)
PřírodaPelikáni na jezeře Kerkini. V hladině se zrcadlí dvoutisícové vrcholy pohoří Belasica zahalené bělavými mračny. (foto: Vladimír Šoltys - se souhlasem k publikování)