Reklama


Rakovina děložního krčku by do roku 2100 mohla vymizet ve 149 zemích světa

23.02.2019 - Stanislav Mihulka

Austrálie je připravena vymýtit rakovinu děložního krčku. Ostatní země ji hodlají následovat

<p>Rakovina děložního čípku a virus HPV</p>

Rakovina děložního čípku a virus HPV


Reklama

Prakticky všechny případy zákeřné rakoviny děložního čípku jsou vyvolány lidským papilomavirem HPV, což je vlastně skupina asi 150 různých virů, které se obvykle přenášejí při sexu. Ve skutečnosti se těmito viry během života nakazí většina lidí a obvykle jim nezpůsobí žádné problémy. Přesto se ale každoročně ve světě objeví asi 570 tisíc nových případů rakoviny děložního krčku.

Dobrou zprávou je, že v boji proti papilomavirům máme poměrně dobré zbraně - jednak je to pokročilá diagnostika, která dovoluje zjistit předrakovinný stav na děložním krčku, a pak také velmi účinné očkování vakcínou proti vybraným virům ze skupiny HPV.

TIP: Očkování funguje: Austrálie se stane první zemí bez rakoviny děložního čípku

Austrálie asi před rokem oznámila, že je připravena kompletně vymýtit lidské papilomaviry, proti kterým jsou k dispozici vakcíny a spolu s nimi i rakovinu děložního krčku. Vědci nedávno využili australskou zkušenost a namodelovali budoucí vývoj ve 181 zemích světa. Ve své studii došli k závěru, že pokud nepolevíme v očkování, na konci 21. století mohlo být celkem 149 zemí světa, tedy 82 procent ze všech států, bez rakoviny děložního krčku. To by znamenalo mnoho milionů zachráněných životů.

  • Zdroj textu:

    Scimex

  • Zdroj fotografií: Manu5 / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zrádce od Thermopyl

Píše se rok 480 př. n. l. a u Thermopyl se právě výhodná pozice řeckých obránců mění v mlýnek na maso. Mnohasettisícová armáda Peršanů pod vedením krále Xerxa totiž nenapochodovala do úzké soutěsky v jednom houfu (jak si představovali Sparťané), ale částečně ji obešla skalními pěšinami zezadu. Někdo jim musel dobře poradit! Obvinění padne na bývalého vojáka Epialtese z Trachisu. Důkazy však chybějí. Slavný řecký historik Hérodotos píše, že podezíráni byli i další dva lidé. „Ale jen na život hanebného Epialtese vypsali Řekové odměnu.“ Pravdou zůstává, že tuhle „zkratku přes hory“ hojně využívali při vzájemných přepadech jak Sparťané, tak i lid z Fókidy, který momentálně stál na straně perského krále Xerxa. Dá se tedy předpokládat, že o cestě do týlu nepřítele věděli už dávno i bez našeptávačů.

Zajímavosti

Pletení na prstech bylo snadné, a proto se těšili tkaničkáři menší úctě než tkalci

Historie

Mezi špičkovými senzory nebudou na lodi chybět sonary v ponorných kýlech, vlečené sonarové bóje, hydrofon pro poslech mořských živočichů a zařízení na odběr vzorků vzduchu, vody i mořského dna.

Zajímavosti

Osud vesmíru je stále nejasný

Vesmír

Příště možná poletí na letecké biopalivo

Věda

Tučňáci se poprvé pouští na moře a učí se samostatně lovit. U břehu na ně již čekají tuleni, pro které je mladý tučňák relativně snadnou kořistí

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907