Řecko v posledních letech získalo obrovskou pozornost médií, ne však právě z důvodů, které by ho těšily. Ekonomická krize a takřka bankrot, nástup vlády levicových radikálů a nezvládnutá imigrační krize, to vše k tomuto problémovému členovi NATO patří. Jaký význam v této situaci mají jeho ozbrojené síly?
Součást pozemních sil Řecké armády tvoří vojskové letectvo, do něhož spadá zejména 29 bitevních helikoptér AH-64 Apache, z toho deset v moderní verzi AH-64D.
Předchozí část: Proti nepříteli uvnitř Severoatlantické aliance: Fakta o řecké armádě
Také se provozuje celkově 134 dalších vrtulníků, a sice typů CH-47 Chinook, NH90 TTH, UH-1H a AB-206, dvacet lehkých letounů od značek Beech a Cessna a čtyři bezpilotní průzkumné stroje Sperwer. Většina letadel se ale nalézá ve službách vzdušných sil.
Základ taktického letectva představuje asi 150 stíhaček F-16C/D různých verzí, z nichž 30 odpovídá špičkové variantě Block 52+ ADV. Ve službě se nalézá i 44 francouzských stíhačů Mirage 2000, mezi nimiž něco přes polovinu tvoří zmodernizované Mirage 2000-5 Mk2, a dosluhují i čtyři desítky amerických F-4E Phantom II. O včasnou výstrahu se stará čtveřice letounů EMB-145H se švédskými radary Erieye, zatímco výcvik probíhá na 18 vrtulových T-41D Mescalero (jde o vojenskou obměnu známého stroje Cessna 172), 45 turbovrtulových T-6A/B Texan II a 30 proudových T-2C/E Buckeye.
Přepravní letectvo používá 15 taktických C-130 Hercules verzí B a H, osm menších taktických C-27J Spartan a celkově čtyři desítky lehkých užitkových letadel, a sice EMB-135BJ Legacy, ERJ-135LR, Gulfstream V, CL-215, CL-415 a M-18 Dromader. Páteř vrtulníkového transportního letectva reprezentuje tucet středních AS 332C Super Puma, dále se užívá celkem 19 lehkých dopravních či záchranných vrtulníků AB-205A, AB-212 a AW109. Mezi plány pro budoucnost patří i pořízení nových bojových letadel čtvrté a půl či páté generace a seznam kandidátů zahrnuje různé americké, evropské i ruské typy.
Součástí vzdušných sil Řecka je rovněž protivzdušná obrana státu, zahrnující 36 raketových komplexů Patriot, 12 systémů S-300PMU-1, dále raketové systémy Crotale-NG/GR, Tor-M1 a Sparrow a přibližně tři desítky 35mm kanonů Skyguard. Velká část řeckých systémů PVO má stanoviště na strategicky stále důležitém ostrově Kréta.
Kvůli své geografické pozici Řecko věnuje mimořádnou pozornost námořnictvu. To se dnes může chlubit celkově osmi konvenčními ponorkami, z nichž sedm spadá do tříd Glavkos a Poseidon (deriváty německé konstrukce Typ 209) a jedna do nejnovější třídy Papanikolis; ta již odpovídá německému designu Typ 214 s pohonem nezávislým na vzduchu a postupně jich má dorazit dalších pět. Všechny řecké ponorky nesou 533mm torpédomety a část z nich může odpalovat i rakety UGM-84 Harpoon.
Hladinová flotila má především čtyři vynikající fregaty, jež se označují jako třída Hydra. Vycházejí z německé konstrukce MEKO A200 a nesou střely RGM-84G Harpoon, RIM-162 ESSM a 127mm děla. Pod řeckou vlajkou se plaví též celkem devět fregat třídy Elli – původně nizozemská třída Kortenaer v několika mírně odlišných verzích; jejich výzbroj tvoří rakety Harpoon a Sea Sparrow a 76mm kanóny.
Řecko provozuje rovněž pětici raketových korvet (či velkých člunů) třídy Roussen z Velké Británie, na nichž se nalézají rakety MM40 Exocet a RIM-116 RAM; mělo by získat ještě další tři kusy. U pobřeží operuje rovněž tucet řeckých raketových člunů pětice různých tříd, jež pocházejí z Německa a Francie a nesou protilodní střely RGM-84 Harpoon, MM38 Exocet a RBS-12 Penguin, a také dalších 16 hlídkových člunů s kanónovou či kulometnou výzbrojí.
Řecko provozuje čtyři minolovky dodané z USA a Británie, pět velkých výsadkových lodí třídy Chios (z nichž každá dopraví až 300 vojáků), 14 menších výsadkových plavidel a skoro pět desítek podpůrných a logistických plavidel. Do struktury námořnictva patří i pětice protiponorkových letadel P-3B Orion, která nyní prodělávají modernizaci, a 19 protiponorkových vrtulníků AB-212 a S-70B Seahawk. S námořnictvem těsně kooperuje Pobřežní stráž, jež vlastní 126 hlídkových a pomocných plavidel a čtveřici lehkých užitkových letounů.
Seznam vojenské techniky řeckých ozbrojených sil působí impozantně, ale nutno mít na paměti, že značná část není v současné době schopna provozu. Ekonomické problémy totiž přivedly k moci radikální levici v podobě strany SYRIZA, která slíbila voličům rozsáhlé škrty v obranném rozpočtu, vystoupení z NATO či zrušení zahraničních vojenských základen v Řecku.
To vše zákonitě způsobilo znepokojení v západních zemích, jelikož spolu s asertivní politikou současného Turecka, ovládaného islamisty ze strany AKP, to v regionu Středomoří způsobuje velmi problematickou situaci. Přístup Turecka a faktická neschopnost Řecka tvoří faktory, jež se významným způsobem podílely na rozsahu migrační vlny z Blízkého a Středního východu, kterou potom logicky nemohly zvládnout ani další evropské země.
Navíc existují pochybnosti o záměrech strany SYRIZA, která se staví přátelsky k Rusku. To podporuje spekulace, podle nichž by se Řecko mohlo stát v Alianci jakýmsi „trojským koněm“, který by zablokoval některá významná rozhodnutí, jelikož v NATO se musí hlasovat jednomyslně. To však nebylo zdaleka všechno, protože v době nástupu radikální levice k moci se vážně hovořilo o možnosti nějakého dalšího vojenského převratu. Řecko se z hlediska významu ozbrojených sil v politice sice nemůže srovnávat s Tureckem, ale i tak stojí značně vzdáleno standardům západní Evropy.
Právě to vedlo k úvahám, že případná snaha strany SYRIZA nějak dramaticky změnit obrannou politiku státu by mohla řeckou generalitu přinutit až k nějaké formě politické akce. Řecko sice postupně vymizelo z prvních stránek novin, jeho ekonomické problémy se však ve skutečnosti vlastně nevyřešily (jen odsunuly) a politická nestabilita trvá. Vzhledem k ambicím Turecka stále existuje nezanedbatelné riziko konfliktu a nedá se úplně vyloučit ani vstup vojáků do politiky. „Kolébka demokracie“ tak nadále zůstává zdrojem problémů, jejichž důsledky ovlivňují celou Evropu.
Zbraně číslo 21
VálkaZ nových střel středního doletu Pershing II měli Sověti velké obavy. Na snímku Pershing II odpalovaný z vojenské základny White Sands Missile Range v Novém Mexiku, listopad 1982. (foto: U.S. National Archives, CC0)
HistorieVe dvacátých letech bylo auto považováno za velký luxus. Stálo totiž zhruba 20 000 korun a tedy zhruba stonásobek měsíční mzdy. (foto: Škoda Auto, CC0)
VědaNásledky virových infekcí jsou zřejmě zdrojem mnoha obtíží ve vyšším věku, včetně vyššího rizika vzniku Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby. (foto: Shutterstock)
ZajímavostiCena za litr nejkvalitnějšího ručně vyráběného arganového oleje se může vyšplhat až k šesti tisícům korun. (foto: Unsplash, Chelsea shapouri, CC0)
VesmírVizualizace erupce na magnetaru. (ilustrace: NASA's Goddard Space Flight Center, CC BY-SA 4.0)