Řeka Uvac: Pohádkové meandry Srbska

27.06.2022 - Marek Telička

Uvac má délku pouze 119 kilometrů a na konci svého toku tvoří přírodní hranici mezi Srbskem a Bosnou a Hercegovinou. I na takto krátkém toku jsou k vidění nádherná místa

<p>Meandry řeky Uvac připomínají bludiště a v některých místech se zatáčejí až o 270 stupňů.</p>

Meandry řeky Uvac připomínají bludiště a v některých místech se zatáčejí až o 270 stupňů.


Reklama

Řeka Uvac pramení v jižní části Srbska na úpatí pohoří Golija. Protéká jihozápadem tohoto státu a na území Bosny a Hercegoviny se vlévá do řeky Lim, která se poté stává součástí Driny. Dále přes řeku Sávu a nakonec Dunaj se tak vody Uvacu dostávají až do Černého moře. V minulosti byly divoké kaňony řeky velmi těžko přístupné a později se její silný tok stal důvodem vybudování tří přehrad a na ně navázaných elektráren Uvac a Kokin Brod.

TIP: Velká průrva řeky Yellowstone: Kaňon rozervané krásy

Kdysi mohutné údolí Uvac tak zaplavily umělé vodní nádrže Uvac, Zlatar a Radoinja. Zachoval se ovšem hluboký meandrující kaňon mezi městy Sjenica a Nova Varoš, který má status chráněné přírodní rezervace. V oblasti je také rozsáhlý krasový systém, jehož převažující část je však přístupná pouze speleologům. Mezi mnoha unikátními živočišnými a rostlinnými druhy, které zde žijí, vyniká sup bělohlavý (Gyps fulvus), jenž je symbolem kaňonu.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Samička morčáka velkého (Mergus merganser) s mládětem. (foto: Shutterstock)

Příroda

Jedním z nejmarkantnějších rozdílů mezi životem na vsi a ve městě je množství zeleně. Asi málokoho překvapí, že čím větší plocha vegetace člověk obklopuje, tím zdravější je jeho organismus, a to po stránce fyzické i psychické. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vizualizace mladé exoplanety HD 114082 B, obíhající svou mateřskou hvězdu jednou za 110 dnů. (ilustrace: NASA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Pruský král Fridrich II. byl největším protivníkem Marie Terezie po celou dobu její vlády. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Červená auta se podle britské studie společnosti Halfords stávají nejčastějším terčem útoků ptáků. (foto: Shutterstock)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907