Řeka Uvac: Pohádkové meandry Srbska

27.06.2022 - Marek Telička

Uvac má délku pouze 119 kilometrů a na konci svého toku tvoří přírodní hranici mezi Srbskem a Bosnou a Hercegovinou. I na takto krátkém toku jsou k vidění nádherná místa

<p>Meandry řeky Uvac připomínají bludiště a v některých místech se zatáčejí až o 270 stupňů.</p>

Meandry řeky Uvac připomínají bludiště a v některých místech se zatáčejí až o 270 stupňů.


Reklama

Řeka Uvac pramení v jižní části Srbska na úpatí pohoří Golija. Protéká jihozápadem tohoto státu a na území Bosny a Hercegoviny se vlévá do řeky Lim, která se poté stává součástí Driny. Dále přes řeku Sávu a nakonec Dunaj se tak vody Uvacu dostávají až do Černého moře. V minulosti byly divoké kaňony řeky velmi těžko přístupné a později se její silný tok stal důvodem vybudování tří přehrad a na ně navázaných elektráren Uvac a Kokin Brod.

TIP: Velká průrva řeky Yellowstone: Kaňon rozervané krásy

Kdysi mohutné údolí Uvac tak zaplavily umělé vodní nádrže Uvac, Zlatar a Radoinja. Zachoval se ovšem hluboký meandrující kaňon mezi městy Sjenica a Nova Varoš, který má status chráněné přírodní rezervace. V oblasti je také rozsáhlý krasový systém, jehož převažující část je však přístupná pouze speleologům. Mezi mnoha unikátními živočišnými a rostlinnými druhy, které zde žijí, vyniká sup bělohlavý (Gyps fulvus), jenž je symbolem kaňonu.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Až stanice doslouží, nové moduly se od ní odpojí a zůstanou na oběžné dráze pro soukromé účely. (foto: NASA, CC0)

Vesmír
Revue

Kočrka, kohout nebo třeba kozel - tato zvířata byla ve středověku považována za pomocníky čarodějnic. (foto: Pexels, Lucas PezetaCC0)

Historie

Kareta obrovská (Chelonia mydas) je coby ohrožený druh chráněna. V dospělosti jsou jejími jedinými nepřáteli větší druhy žraloků (zejména žralok tygří) a člověk. (foto: Wikimedia Commons, National Marine Sanctuaries, CC0)

Věda

Hideki Tódžó již jako japonský premiér na manilském letišti před inspekcí posádky Filipín. Japonští vojáci na souostroví povraždili statisíce civilistů. (foto: Wikimedia Commons, Reader's Digest, TT News AgencyCC0)

Válka

Po měsíci „UPF diety“ přibral Chris van Tulleken sedm kilogramů (tři kilogramy tvořil jen tělesný tuk, zbytek sacharidy uložené v játrech a svalech), z průměrné hmotnosti podle BMI poskočil k nadváze. (ilustrační foto: Shutterstock) 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907