Rekordman Bobi: Nejstarší pes na světě unikl smrti jen o vlásek

07.02.2023 - Martin Reichman

Podle nedávného záznamu v Guinessově knize rekordů je nestaršímu žijícímu psovi 30 let a (téměř) devět měsíců. Dlouhověký psí kmet přitom unikl smrti jen o vlásek.


Reklama

Minulý týden oznámili administrátoři Guinessovy knihy rekordů nový rekordní zápis – nejstarším žijícím psem se stal Bobi – čistokrevný zástupce plemene Rafeiro do Alentejo, který letos v květnu (doufejme) oslaví své 31. narozeniny. Bobi překonal dosavadní jen dva týdny starý rekord čivavy Spika z Ohia, kterému je 23 let.

Vedle titulu nejstaršího žijícího psa je Bobi držitelem i dalšího rekordního zápisu – je také nejstarším známým psem, který kdy žil. V tomto ohledu Bobi překonal téměř 100 let starý záznam australského honáckého psa Blueyho, který se dožil 29 let a 5 měsíců.

Přežil díky náhodě

Dlouhověký psí kmet Bobi prožil celý svůj život v portugalské vísce Conqueiros. Narodil se 11. května 1992 a okolnosti jeho příchodu na svět byly poměrně dramatické. Podle majitele psa Leonela Costy unikl Bobi smrti jen o vlásek. Otec Leonela se rozhodl všechna čtyři narozená štěňata utratit a Bobi přežil jen shodou okolností schovaný v dřevníku. O štěně se zpočátku tajně staraly děti a členem rodiny Costových se stal až po dvou týdnech.

TIP: Nejstarším žijícím suchozemským zvířetem je želva Jonathan

Dnes si Bobi užívá venkovského života a většinu času tráví poleháváním ve společnosti kočičích kamarádů. Přestože má Bobi dlouhověkost takříkajíc „v genech“ – jeho matka Gira se dožila 18 let a další pes Bobiho rodu dokonce 22 let, překonává svým věkem průměrnou dobu dožití svého plemene dvojnásobně. Psi plemene Rafeiro do Alentejo se podle zoologů obvykle dožívají jen 12 až 14 let.

Reklama




Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jaderný test z 25. července 1946 (označovaný jako „B – Baker“) se vůbec poprvé v dějinách uskutečnil pod hladinou moře. Američané při něm spustili bombu do hloubky 27 metrů a odpálili; naráz se tak vzedmulo půl milionu tun vody a 50 z 92 lodí bylo rozmetáno na prach. (foto: Wikimedia Commons, Library of CongressCC0)

Zajímavosti

Pouštní krajina s mustatilem v popředí snímku. Na podobném místě nalezli archeologové sedm tisíc let staré obětiště obsahující lidské a zvířecí ostatky. (foto: PLoS ONE, Melissa KennedyCC BY-SA 4.0)

Věda

Hrající si slůňata – stále v bezpečné blízkosti dohlížejících samic. (foto: Marek Velechovský - se souhlasem k publikování)

Příroda

V bitvě u Hradce Králové, známé také jako bitva u Chlumu či u Sadové, se na obou stranách dohromady utkalo na 430 000 mužů. S výjimkou bitvy u Lipska v roce 1813 nebojovalo nikde jinde za celé 19. století víc vojáků. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Hvězdný terminátor představuje rozhraní mezi osvětlenou a neosvětlenou stranou planety. (ilustrace: University of California, Irvine, Ana LoboCC BY 4.0)

Vesmír

Když si někdo kýchne na Mount Everestu, jeho patogeny mohou na místě vydržet i staletí. (foto: Wikimedia Commons, TirthakanjiCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907