Nejstarším žijícím suchozemským zvířetem je želva Jonathan

08.02.2022 - Martin Reichman

Samec želvy obrovské Jonathan žije ve městě Jamestown v britském zámořském území Svatá Helena již 140 let a celkově oslavil už 190. narozeniny. Stal se tak nejstarším známým žijícím suchozemským zvířetem


Reklama

Přestože se želvy obrovské (Aldabrachelys gigantea) dožívají obvykle okolo 150 let, Jonathan si s touto hranicí těžkou hlavu nedělá. Již několik let sice „starý křehký gentleman“, jak se mu přezdívá, nevidí a přišel i o čich, sluch mu ale stále slouží a nechybí mu ani zdravý apetit.

Želví gentleman

Přesné datum Jonathanova narození není známé, zoologové jsou si ale poměrně jistí, že se narodil v roce 1832. Pod dohledem veterinářů a díky pravidelnému přísunu potravy se stal Jonathan nejdéle přežívající želvou v zajetí – na ostrově už strávil 140 let. Dokládá to fotografie pořízená v roce 1882 (podle některých pramenů z roku 1886), na které se Jonathan pase v Plantation House. Na ostrov se původně dostal jako dárek guvernérovi.

Ve svých 190 letech je Jonathan také nejstarším známým žijícím suchozemským zvířetem. Dosavadní držitelkou tohoto rekordu byla želva jménem Tu’i Malila, která se dožila 188 let. „Abych byl upřímný, mám podezření, že je ještě starší, ale to už se zřejmě nikdy přesně nedozvíme,“ říká Joe Hollins, veterinář, který se o Jonathana stará posledních 13 let. Jonathan tak zažil nejen obě světové války, ale i například vydání první britské poštovní známky nebo velký irský hladomor. Během jeho pobytu na Svaté Heleně se v úřadu vystřídalo 31 guvernérů a zažil i 39 inaugurací amerických prezidentů.

TIP: Dlouhověcí rekordmani: Pět nejdéle žijících zvířat

Jonathan už je s historií Svaté Heleny pevně spjatý a stal se místní celebritou. Jeho podobizna zdobí pětipencovou minci a letos by měl být na jeho počet vyhlášen státní svátek. „Na ostrově jsem zažil již čtyři guvernéry a každý mi říkal – hlavně ať o něj nepřijdeme během mého funkčního období,“ přibližuje Hollins postavení Jonathana coby želví ikony. Tak tedy: Pevné zdraví Jonathane!

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

 Jak dostát svým závazkům? Pomůže vhodná strava, nebo je nutno přikročit k razantnějším úpravám? (ilustrace: Midjourney AI, CC0)

Historie

Pitva mumifikovaného bizona ze Sibiře, odborníky ze Severovýchodní federální univerzity v Jakutsku. (foto: NEFU Press Service, Svetlana PavlovaCC BY-SA 4.0)

Věda

Z nacisty obsazeného Československa odešel Emil Boček v 16 letech. Zúčastnil se bojů o Francii, poté v Británii vstoupil do RAF, kde působil jako mechanik. Letecký výcvik absolvoval v Kanadě a od roku 1944 se v řadách československé 310. stíhací perutě v britském letectvu na spitfirech účastnil vzdušných bojů. (foto: Profimedia)

Válka

Uran a jeho měsíce zřejmě skrývají nejedno tajemství. (foto: Wikimedia Commons, NASACC0)

Vesmír
Revue

Článek zpochybňující zavedené představy o tradicích italské gastronomie vzbudil v Itálii velký ohlas. (foto: Unsplash, amirali mirhashemianCC0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907