Olízněte královnu, prosím! Seznamte se s nejstarší poštovní známkou světa

První univerzální vydání anglických známek zdobila podobizna královny Viktorie. A co víc, dala se dokonce olíznout!

03.04.2018 - Radomír Dohnal



Píše se teprve rok 1837 a londýnský poštovní úřad je zaplaven poštovními známkami. Snad i ten nejzazší cíp britského dominia vydává své vlastní známky. Různé ceny zásilek a rozmanité nominální hodnoty, a stejně tak pestrá je kvalita služeb. Z Austrálie dorazí do City dopis za dva měsíce ale klidně i za dva roky! Pověřenec Sir Rowland Hill se proto inspiruje Rakouskem, Švédskem ba i „zaostalým“ Řeckem, a postará se o vydání první univerzální emise známek. 

První lízací známka na světě

S malou černou známkou za jednu penci je možné poslat psaní vážící 14 gramů kamkoliv, bez ohledu na vzdálenost. Fantastický nápad s Black Penny, vybavenou zpodobněním královny Viktorie, navíc doplní o lepicí složku. Jedná se o první „lízací“ známku na světě.

Od 1. května 1840 (s oficiálním zahájením platnosti od 6. května) začíná z jedenácti tiskařských imprimatur značky Perkins sjíždět 286 700 listů s celkem 68 808 000 známkami. Jak se vůbec mohla taková série stát vzácnou?

Po několika týdnech vyvstává problém: levná červeň poštovního inkoustu z razítek jde totiž z kvalitní odolné známky snadno odstranit, a tak spořiví Britové mohou jednoduše vyluhováním v čaji známku recyklovat a používat do omrzení. Nápad, který měl britské poště ušetřit, ji málem přivede k bankrotu. Black Penny jsou houfně stahovány z oběhu, a úředně likvidovány.

TIP: Sluníčkáři na známkách: Britové ocenili své morální elity

Počet dochovaných exemplářů je minimální. Britské poštovní muzeum vlastní jeden celý nedělený list, a počet známek v oběhu mezi tajnůstkářskými sběrateli se odhaduje na dvě až dvanáct kusů. Chlubit jejím vlastnictvím se nikdo veřejně nechce, protože se současně jedná o jednu z nejvíce falzifikovaných sběratelských známek. A určitě nechcete vědět, že máte doma podvrh za miliony.

  • Zdroj textu

    100+1 historie

  • Zdroj fotografií

    Wikipedie


Další články v sekci