Olízněte královnu, prosím! Seznamte se s nejstarší poštovní známkou světa

03.04.2018 - Radomír Dohnal

První univerzální vydání anglických známek zdobila podobizna královny Viktorie. A co víc, dala se dokonce olíznout!

<p>Soutěž na návrh první známky vyhlásilo britské ministerstvo financí v roce 1939, žádný z návrhů ale nebyl přijat. Nakonec bylo rozhodnuto, aby byla použita podobizna královny Viktorie. Přesným podkladem se pak stal portrét použitý na pamětní medaili vydané u příležitosti návštěvy Londýna v roce 1837. </p>

Soutěž na návrh první známky vyhlásilo britské ministerstvo financí v roce 1939, žádný z návrhů ale nebyl přijat. Nakonec bylo rozhodnuto, aby byla použita podobizna královny Viktorie. Přesným podkladem se pak stal portrét použitý na pamětní medaili vydané u příležitosti návštěvy Londýna v roce 1837. 


Reklama

Píše se teprve rok 1837 a londýnský poštovní úřad je zaplaven poštovními známkami. Snad i ten nejzazší cíp britského dominia vydává své vlastní známky. Různé ceny zásilek a rozmanité nominální hodnoty, a stejně tak pestrá je kvalita služeb. Z Austrálie dorazí do City dopis za dva měsíce ale klidně i za dva roky! Pověřenec Sir Rowland Hill se proto inspiruje Rakouskem, Švédskem ba i „zaostalým“ Řeckem, a postará se o vydání první univerzální emise známek. 

První lízací známka na světě

S malou černou známkou za jednu penci je možné poslat psaní vážící 14 gramů kamkoliv, bez ohledu na vzdálenost. Fantastický nápad s Black Penny, vybavenou zpodobněním královny Viktorie, navíc doplní o lepicí složku. Jedná se o první „lízací“ známku na světě.

Od 1. května 1840 (s oficiálním zahájením platnosti od 6. května) začíná z jedenácti tiskařských imprimatur značky Perkins sjíždět 286 700 listů s celkem 68 808 000 známkami. Jak se vůbec mohla taková série stát vzácnou?

Po několika týdnech vyvstává problém: levná červeň poštovního inkoustu z razítek jde totiž z kvalitní odolné známky snadno odstranit, a tak spořiví Britové mohou jednoduše vyluhováním v čaji známku recyklovat a používat do omrzení. Nápad, který měl britské poště ušetřit, ji málem přivede k bankrotu. Black Penny jsou houfně stahovány z oběhu, a úředně likvidovány.

TIP: Sluníčkáři na známkách: Britové ocenili své morální elity

Počet dochovaných exemplářů je minimální. Britské poštovní muzeum vlastní jeden celý nedělený list, a počet známek v oběhu mezi tajnůstkářskými sběrateli se odhaduje na dvě až dvanáct kusů. Chlubit jejím vlastnictvím se nikdo veřejně nechce, protože se současně jedná o jednu z nejvíce falzifikovaných sběratelských známek. A určitě nechcete vědět, že máte doma podvrh za miliony.

  • Zdroj textu:

    100+1 historie

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Veleskokan goliáší, největší známý druh žáby, žije na malém území v Kamerunu. Místní ho rádi loví a prodávají jako pochoutku.

Věda

Ilustrace protoplanetárního disku okolo hvězdy TW Hydrae.

Vesmír

Podle starého mýtu polští jezdci útočili proti německým tankům

Válka

Vítězslava Kaprálová (1915–1940) jako dvacetiletá. Martinů o ní později napsal: „Jen jedna otázka neopustila dodnes mé vědomí a vzpomínky. Proč jí osud dal tolik energie a tolik vzácných darů a proč jí nedal možnost, aby jich mohla využíti?“

Historie

Karlsruhe, kde se mohl podle některých teorií narodit Hauser. Ve výřezu portrét Kaspara Hausera, na němž je patrná jizva na čele po prvním údajném atentátu.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907