Rekordní aukce: Kartička s Gretzkým se prodala za více než milion dolarů

13.12.2020 - Zuzana Rychlá

Sběratelská kartička s hokejovou legendou Waynem Gretzkým z jeho nováčkovské sezony v NHL se prodala v online aukci za 1,29 milionu dolarů (28 milionů korun). Dosud nikdy cena za takový hokejový suvenýr nepřesáhla milionovou hranici.


Reklama

Kartička z roku 1979, kdy nejlepší hokejista všech dob zahájil v dresu Edmontonu kariéru v NHL, změnila majitele po čtyřech letech a její hodnota se téměř ztrojnásobila. Dosavadní majitel ji tehdy získal za 465 000 dolarů, a i to bylo maximum. V roce 2011 byla stejná relikvie prodána za 95 000 dolarů, což tehdy rovněž představovalo rekord.

TIP: Kanadský sběratel zaplatil za raritní tenisky 10 milionů

Sběratelská kartička zobrazující suverénně nejproduktivnějšího hráče NHL v dresu Oilers je jedním z pouhých dvou exemplářů, které znalci mezi více než 5 000 existujícími kopiemi ocenili nejvyšším možným stupněm zachovalosti. Aukční síň Heritage Auctions i proto předvídala, že její hodnota přesáhne poprvé milionovou hranici. „Tahle přes 40 let stará kartička přežívá v perfektním stavu a sběratelé po ní prahnou, protože je to to nejlepší z nejlepšího,“ konstatoval představitel aukční síně Chris Ivy.

 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dobře situovaní kamarádi v dětství se vyplatí

Věda

Země se v důsledku oslabování gravitačního vlivu Slunce od své mateřské hvězdy mírně vzdaluje – v průměru o 1,5 centimetru ročně. (ilustrace: Shutterstock)

Vesmír

(ilustrace: Wikimedia CommonsCC0)

Historie

Piloti spolu trávili čas ve službě a po ní například v baru utužovali přátelství. Na snímky americké letouny F4U Corsair kdesi nad Pacifikem. (foto: Shutterstock)

Válka

(ilustrační foto: Shutterstock)

Revue

Pachacuti, tvůrce velkolepé říše Tawantinsuyu, na anonymní malbě cuzské školy ze 17. století (foto: Wikimedia CommonsCC0 + Wikimedia Commons, Emmanuel DyanCC BY 2.0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907