Reklama


Riskantní léčba: Běžná součást tradičních asijských bylin ohrožuje zdraví

23.10.2017 - Stanislav Mihulka

Léčivé byliny často pomáhají. Ale některé by se užívat doopravdy neměly

Podražec křovištní - Podražce obsahují jedovaté a karcinogenní látky
Podražec křovištní - Podražce obsahují jedovaté a karcinogenní látky

Reklama

Léčivé přípravky z přírodních bylin nemusejí vždy prospívat lidskému zdraví. Nový výzkum ukázal, že směsi z bylin, které obsahují jedovatou kyselinu aristolochovou a podobné látky, mohou vést ke vzniku rakoviny jater.

Kyselinu aristolochovou obsahují rostliny z čeledi podražcovitých. Tyto rostliny se přitom běžně využívají v asijské tradiční medicíně k usnadnění porodu, poporodní péči i v dalších případech.

TIP: Nečekaný pomocník: Virus podporující imunitu v boji proti rakovině jater

Vědci ovšem zjistili, že 78 procent studovaných případů nejběžnějšího nádoru jater na Tchaj-wanu vykazuje mutaci, která je typická pro působení kyseliny aristolochové. Právě na Tchaj-wanu jsou přitom podražce v tradiční medicíně velmi oblíbené. Nebezpečně „léčivé“ byliny ale ohrožují lidi po celém světě, i když v menší míře.

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Science Translational Medicine

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zrádce od Thermopyl

Píše se rok 480 př. n. l. a u Thermopyl se právě výhodná pozice řeckých obránců mění v mlýnek na maso. Mnohasettisícová armáda Peršanů pod vedením krále Xerxa totiž nenapochodovala do úzké soutěsky v jednom houfu (jak si představovali Sparťané), ale částečně ji obešla skalními pěšinami zezadu. Někdo jim musel dobře poradit! Obvinění padne na bývalého vojáka Epialtese z Trachisu. Důkazy však chybějí. Slavný řecký historik Hérodotos píše, že podezíráni byli i další dva lidé. „Ale jen na život hanebného Epialtese vypsali Řekové odměnu.“ Pravdou zůstává, že tuhle „zkratku přes hory“ hojně využívali při vzájemných přepadech jak Sparťané, tak i lid z Fókidy, který momentálně stál na straně perského krále Xerxa. Dá se tedy předpokládat, že o cestě do týlu nepřítele věděli už dávno i bez našeptávačů.

Zajímavosti

Pletení na prstech bylo snadné, a proto se těšili tkaničkáři menší úctě než tkalci

Historie

Mezi špičkovými senzory nebudou na lodi chybět sonary v ponorných kýlech, vlečené sonarové bóje, hydrofon pro poslech mořských živočichů a zařízení na odběr vzorků vzduchu, vody i mořského dna.

Zajímavosti

Osud vesmíru je stále nejasný

Vesmír

Příště možná poletí na letecké biopalivo

Věda

Tučňáci se poprvé pouští na moře a učí se samostatně lovit. U břehu na ně již čekají tuleni, pro které je mladý tučňák relativně snadnou kořistí

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907