Riskantní povolání: Letušky a stevardi častěji onemocní rakovinou

Stres, nedostatek spánku, náročné prostředí i ionizující záření zřejmě přispívají ke zvýšenému výskytu nádorů u palubních posádek

29.06.2018 - Stanislav Mihulka



Letušky a stevardi, čili palubní průvodčí v letecké dopravě, mají náročné povolání. Jsou neustále pod velkým psychickým tlakem a musejí se vždy spolehlivě postarat o nejrůznější cestující v několika kilometrech nad zemí.

Kromě toho také často ohrožují svůj spánkový rytmus, dýchají nepříliš kvalitní vzduch a jsou vystavováni ionizujícímu záření, které proniká do vyšších vrstev atmosféry. To všechno jsou rizikové faktory, které souvisejí s výskytem rakoviny.

TIP: Zlovolné klima: Oteplování zdržuje leteckou dopravu

Potvrzují to i čerstvé závěry vědců, které ukazují, že palubní posádky dopravních letadel trpí mnoha různými typy rakoviny častěji, než průměrní lidé. Vyšší prevalenci všech zkoumaných typů rakoviny - zejména pak rakoviny prsu, zhoubné i nezhoubné rakoviny kůže zaznamenali výzkumníci hlavně u žen. Podle výzkumníků sice nelze jednoznačně hovořit o přímém prokázání příčiny a důsledku, souvislost ale podle výzkumníků vyloučit rozhodně nelze. Podle autorů jde o jeden z největších výzkumů, které se zabývají rakovinou stevardů a letušek.

  • Zdroj textu

    Biomed Central, Environmental Health

  • Zdroj fotografií

    Mr. Brian / Wikimedia Commons


Další články v sekci