Riziko kosmických letů: Astronauti trpí nevysvětlitelnou vesmírnou horečkou

07.12.2017 - Stanislav Mihulka

Zdravotní záznamy ukazují, že astronautům ve vesmíru stoupá tělesná teplota. Proč tomu tak je zatím vědci netuší

Astronaut - Kosmické lety mohou být dlouhodobým rizikem pro zdraví astronautů
Astronaut - Kosmické lety mohou být dlouhodobým rizikem pro zdraví astronautů

Reklama

Zdraví astronautů je při letech do vesmíru naprosto klíčové. Nemělo by žádný smysl vyslat astronauty například k Marsu s vědomím, že během letu vážně onemocní nebo dokonce zemřou. Problémy spojené se svalovou atrofií, změněným viděním nebo například genetickými změnami je třeba brát v potaz a vědci se jimi zabývají se vší vážností.

Zvýšení teploty na oběžné dráze

Horkou novinkou v této oblasti je zpráva, že astronauty na oběžné dráze, tedy v prostředí mikrogravitace, podle všeho postihuje setrvalé zvýšení teploty. Během dlouhodobých kosmických letů mají těla astronautů teplotu vyšší zhruba o 1 stupeň Celsia. Ukázala to studie analyzující data 11 různých astronautů, kteří ve vesmíru strávili déle než dva a půl měsíce. Odborníci tomuto stavu přezdívají vesmírná horečka. Ukazuje se navíc, že tento stav přetrvává ještě nějaký čas po návratu astronauta na Zemi.

TIP: Překvapivé výsledky: Co prozradil výzkum slavných dvojčat NASA?

Není to úplně příznivá zpráva, protože termoregulace lidského těla bývá složitě vyladěná a jakékoli dlouhodobé zvýšení (nebo i snížení) teploty může mít celou řadu zdravotních následků. Mechanismus vzniku vesmírné horečky přitom ještě není zcela jasný.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Scientific Reports

  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Černobílý mořský vlk

Mezi nejobávanější predátory mezi vodními savci nepochybně patří kosatka dravá (Orcinus orca) – až šestitunový kytovec. Kosatku coby vrcholného predátora v jejím přirozeném životním prostředí nic neohrožuje. Tito několikatunoví savci z čeledi delfínovitých dovedou plavat rychlostí bezmála 60 km/h, vidí skvěle nad hladinou i ve vodě, výborně slyší a pomáhají si také echolokací. Loví v organizovaných smečkách, proto se jí někdy přezdívá „mořský vlk“. V průměru pozře skoro čtvrt tuny masa denně a zabíjí bez problémů i velké žraloky nebo ploutvonožce.

Skutečné nebezpečí však představují pouze pro svou kořist. Ve volné přírodě ještě nedošlo k žádnému útoku na lidi, který by skončil smrtí – kosatky si člověka obvykle jen spletou se svým běžným úlovkem a včas se zastaví, což se připisuje jejich vysoké inteligenci. 

Příroda

Stalin a Gottwald na propagačním plakátu z padesátých let.

Historie
Vesmír

Chudoba není úplně zdravá pro vývoj dětí

Věda

Při poslechu hudby se podobně jako při dobrém jídle nebo sexu uvolňuje hormon dopamin. U 90 % lidí hraje při vnímání řeči zásadní roli levá mozková hemisféra a při vnímání hudebního signálu naopak pravá, která rozeznává především rozdíl ve výšce tónů. 

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907