Robobrouka RoBeetle pohání metanol

26.08.2020 - Stanislav Mihulka

Nový autonomní robot nemá ani baterie ani žádnou elektroniku. Přesto se může pohybovat celé hodiny

<p>RoBettle plný metanolu</p>

RoBettle plný metanolu


Reklama

Není tajemstvím, že roboty v dnešní době omezuje především dostupnost energie. Většinou využívají energii v podobě baterií, soudobé baterie ale nejsou ideální a nepojmou příliš velké množství energie. Navíc platí, že čím menší robot je, tím palčivější problémy s energií jsou. Tvůrci robotů proto přicházejí s pozoruhodnými technologiemi, které by robotům zajistily dostatek energie i bez baterií.

Tým americké University of Southern California v Los Angeles nedávno představil svého autonomního robobrouka RoBeetle. Tento miniaturní čtyřnohý robot váží pouhých 88 miligramů a pohání ho metanol, tedy kapalné palivo, které v sobě obsahuje velké množství energie.

TIP: Organická robotika: Syntetického perutýna pohání elektrická krev

RoBeetle nemá žádnou elektroniku. Kromě metanolu využívá výjimečně důmyslné mechanické zařízení s komponenty z paměťové slitiny niklu a titanu, které přeměňuje metanolové výpary na energii. Pohybuje se sice jen po milimetrových krůčcích, na jednu „plnou nádrž“ ale může být v pohybu celé hodiny. 

Reklama




Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V minulosti sestávaly nejjemnější látky z více než dvou set vláken na centimetr čtvereční a zdobily je také výšivky. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vedle pilota má Air Car pojmout i trojici spolucestujících. (foto: Profimedia/Lazzarini Design)

Revue

Mohutný výron koronální hmoty na snímku sondy SOHO

Vesmír

Archeologům se poprvé podařilo nalézt zbytky dřevěných hrotů z římské éry, které měly odradit útočníky. Hroty fungovaly podobně jako ostraný drát nebo žiletkový plot. (ilustrační foto: Unsplash, Hunter JamesCC0)

Věda

Pohled z planiny Omalos na vrcholky Bílých hor (Lefka Ori) s divokými růžovými tulipány (Tulipa bakeri) a fialovými sasankami věncovými (Anemone coronaria) v popředí. (foto: Cedrik a Štěpánka Haškovcovi - se souhlasem k publikování)

Příroda

Stříbro nalezené v Kutné hoře vedlo krále k vydání horního zákoníku a ražbě pražských grošů, „tvrdé měny“ středověku. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907