Robobrouka RoBeetle pohání metanol

26.08.2020 - Stanislav Mihulka

Nový autonomní robot nemá ani baterie ani žádnou elektroniku. Přesto se může pohybovat celé hodiny

<p>RoBettle plný metanolu</p>

RoBettle plný metanolu


Reklama

Není tajemstvím, že roboty v dnešní době omezuje především dostupnost energie. Většinou využívají energii v podobě baterií, soudobé baterie ale nejsou ideální a nepojmou příliš velké množství energie. Navíc platí, že čím menší robot je, tím palčivější problémy s energií jsou. Tvůrci robotů proto přicházejí s pozoruhodnými technologiemi, které by robotům zajistily dostatek energie i bez baterií.

Tým americké University of Southern California v Los Angeles nedávno představil svého autonomního robobrouka RoBeetle. Tento miniaturní čtyřnohý robot váží pouhých 88 miligramů a pohání ho metanol, tedy kapalné palivo, které v sobě obsahuje velké množství energie.

TIP: Organická robotika: Syntetického perutýna pohání elektrická krev

RoBeetle nemá žádnou elektroniku. Kromě metanolu využívá výjimečně důmyslné mechanické zařízení s komponenty z paměťové slitiny niklu a titanu, které přeměňuje metanolové výpary na energii. Pohybuje se sice jen po milimetrových krůčcích, na jednu „plnou nádrž“ ale může být v pohybu celé hodiny. 

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejdražší kartička Pokémon TCG se loni prodala v přepočtu za neuvěřitelných 8,2 milionu korun. (ilustrační foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Dostupnost kyslíku bude pro pilotované vesmírné mise klíčová. (foto: NASACC0)

Vesmír

Vydáte-li se do národního parku Inthanon v severním Thajsku, zastavte se ve vesnici Ban Khun Klang. U ní najdete botanickou zahradu věnovanou stromovým kapradinám. (foto: © Topi Pigula - se souhlasem k publikování)

Příroda

(ilustrační foto: Wikimedia Commons, Satyamon1993CC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Evropští lídři 50. let - Richard hrabě von Coudenhove-Kalergi (zcela vlevo) býval označován jako prorok či velvyslanec Evropy. (foto: Wikimedia Commons, van Duinen (Anefo), CC0 1.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907