Robobrouka RoBeetle pohání metanol

26.08.2020 - Stanislav Mihulka

Nový autonomní robot nemá ani baterie ani žádnou elektroniku. Přesto se může pohybovat celé hodiny

<p>RoBettle plný metanolu</p>

RoBettle plný metanolu


Reklama

Není tajemstvím, že roboty v dnešní době omezuje především dostupnost energie. Většinou využívají energii v podobě baterií, soudobé baterie ale nejsou ideální a nepojmou příliš velké množství energie. Navíc platí, že čím menší robot je, tím palčivější problémy s energií jsou. Tvůrci robotů proto přicházejí s pozoruhodnými technologiemi, které by robotům zajistily dostatek energie i bez baterií.

Tým americké University of Southern California v Los Angeles nedávno představil svého autonomního robobrouka RoBeetle. Tento miniaturní čtyřnohý robot váží pouhých 88 miligramů a pohání ho metanol, tedy kapalné palivo, které v sobě obsahuje velké množství energie.

TIP: Organická robotika: Syntetického perutýna pohání elektrická krev

RoBeetle nemá žádnou elektroniku. Kromě metanolu využívá výjimečně důmyslné mechanické zařízení s komponenty z paměťové slitiny niklu a titanu, které přeměňuje metanolové výpary na energii. Pohybuje se sice jen po milimetrových krůčcích, na jednu „plnou nádrž“ ale může být v pohybu celé hodiny. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Název dugong pochází z malajštiny, kde „duyung“ znamená „mořská dáma“. Vzhledově tato paralela dost vázne, ale je pravda, že v přítomnosti potápěčů se tito tvorové chovají velmi povzneseně.

Příroda

Rekonstrukce vikingské osady v L'Anse aux Meadows.

Věda

Inspektor Izraelského památkového úřadu s objeveným mečem.

Věda

Tropické cyklóny dostávaly jména už před několika staletími. Bouře byly tehdy pojmenovávány podle míst, kde působily velké škody nebo podle svatých.

Zajímavosti

Koncept lunární motorky Tardigrade.

Vesmír

Všemi barvami hrající kopce Aktau v NP Altyn-Emel jsou tvořeny měkkými sedimenty

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907