Robočtenáři: Umělé inteligence předčí lidi v porozumění čtenému textu

Roboti znovu bodují: Při testu porozumění čtenému textu porazil počítačový algoritmus BABA, vyvinutý korporací Alibaba, své lidské soupeře

17.01.2018 - Stanislav MihulkaJako by nestačilo, že nás umělé inteligence porážejí v rozmanitých karetních a stolních hrách i videohrách. Nově pronikají i na území, které jsme mnozí považovali za bezpečně lidské. Jde o testy porozumění čteného textu.

Umělá inteligence, kterou vyvinul tým světově významné čínské IT společnosti Alibaba Institute of Data Science of Technologies, nedávno poprvé porazila lidské soupeře v testu porozumění čtenému textu.

TIP: Umělá inteligence se naučila poker a porazila nejlepší hráče světa

Použité algoritmy, které zahrnují i zpracování přirozeně čteného textu, soupeřily s lidmi ve standardním testu SQuAD (Stanford Question Answering Dataset). Tento test je přitom založený na 500 článcích z Wikipedie a obsahuje přes 100 tisíc otázek. Vítězství to sice bylo dost těsné (skóre AI 82,44 a skóre lidí 82,305), ale společnost Alibaba si i tak neodpustila jedovatou poznámku, že by tyto algoritmy mohly nalézt uplatnění v automatizování dosavadní lidské práce.

  • Zdroj textu

    IFL Science

  • Zdroj fotografií

    CC0 Creative Commons


Další články v sekci