Robočtenáři: Umělé inteligence předčí lidi v porozumění čtenému textu

17.01.2018 - Stanislav Mihulka

Roboti znovu bodují: Při testu porozumění čtenému textu porazil počítačový algoritmus BABA, vyvinutý korporací Alibaba, své lidské soupeře

Jste dobří v porozumění čteného textu? Umělá inteligence vás stejně porazí
Jste dobří v porozumění čteného textu? Umělá inteligence vás stejně porazí

Reklama

Jako by nestačilo, že nás umělé inteligence porážejí v rozmanitých karetních a stolních hrách i videohrách. Nově pronikají i na území, které jsme mnozí považovali za bezpečně lidské. Jde o testy porozumění čteného textu.

Umělá inteligence, kterou vyvinul tým světově významné čínské IT společnosti Alibaba Institute of Data Science of Technologies, nedávno poprvé porazila lidské soupeře v testu porozumění čtenému textu.

TIP: Umělá inteligence se naučila poker a porazila nejlepší hráče světa

Použité algoritmy, které zahrnují i zpracování přirozeně čteného textu, soupeřily s lidmi ve standardním testu SQuAD (Stanford Question Answering Dataset). Tento test je přitom založený na 500 článcích z Wikipedie a obsahuje přes 100 tisíc otázek. Vítězství to sice bylo dost těsné (skóre AI 82,44 a skóre lidí 82,305), ale společnost Alibaba si i tak neodpustila jedovatou poznámku, že by tyto algoritmy mohly nalézt uplatnění v automatizování dosavadní lidské práce.

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Tučňák císařský (535 m)

Zástupce ptačí říše si obvykle s ponorem do velkých hloubek nespojujeme, přesto i mezi nimi najdeme skutečného mistra. Je jím tučňák císařský (Aptenodytes forsteri), obyvatel ledové Antarktidy a největší ze všech současných tučňáků. Kromě skvělého přizpůsobení mrazu disponuje také hydrodynamickým tvarem těla a předními končetinami přeměněnými na účinná pádla, která z něj činí skvělého plavce i potápěče. Tučňáci se při lovu potravy v podobě ryb, korýšů a hlavonožců často potápí do více než stometrové hloubky. V některých případech pak provádí ponor až ke dnu mělčích moří a dostávají se tak do hloubek několika set metrů. Absolutním zaznamenaným rekordem je zatím 535 metrů, kterého dosáhla mladá samička v oblasti zvané McMurdo Sound.

S překvapivým zjištěním o nevšedních potápěčských dovednostech tučňáků přišel roku 1971 americký fyziolog Gerry Kooyman. Ten připevnil tučňákům na tělo malé zařízení, registrující hloubku ponoru. Výsledkem bylo zjištění, že tučňákům nečiní problém ponořit se do hloubek kolem 265 metrů na dobu až 18 minut.

Příroda

Zámek Valtice

Historie

Stalin si dobře zapamatoval slabost carské policie, která lidi „jen“ posílala do exilu. Své protivníky pak rovnou střílel.

Zajímavosti
Vesmír

Hexakoptéra Acecore Noa s „filmařskou“ výbavou

Věda

Loď Crew Dragon vynesla do kosmu raketa Falcon 9.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907