Robočtenáři: Umělé inteligence předčí lidi v porozumění čtenému textu

17.01.2018 - Stanislav Mihulka

Roboti znovu bodují: Při testu porozumění čtenému textu porazil počítačový algoritmus BABA, vyvinutý korporací Alibaba, své lidské soupeře

Jste dobří v porozumění čteného textu? Umělá inteligence vás stejně porazí
Jste dobří v porozumění čteného textu? Umělá inteligence vás stejně porazí

Reklama

Jako by nestačilo, že nás umělé inteligence porážejí v rozmanitých karetních a stolních hrách i videohrách. Nově pronikají i na území, které jsme mnozí považovali za bezpečně lidské. Jde o testy porozumění čteného textu.

Umělá inteligence, kterou vyvinul tým světově významné čínské IT společnosti Alibaba Institute of Data Science of Technologies, nedávno poprvé porazila lidské soupeře v testu porozumění čtenému textu.

TIP: Umělá inteligence se naučila poker a porazila nejlepší hráče světa

Použité algoritmy, které zahrnují i zpracování přirozeně čteného textu, soupeřily s lidmi ve standardním testu SQuAD (Stanford Question Answering Dataset). Tento test je přitom založený na 500 článcích z Wikipedie a obsahuje přes 100 tisíc otázek. Vítězství to sice bylo dost těsné (skóre AI 82,44 a skóre lidí 82,305), ale společnost Alibaba si i tak neodpustila jedovatou poznámku, že by tyto algoritmy mohly nalézt uplatnění v automatizování dosavadní lidské práce.

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Podle vědců bychom se při hledání mimozemského života měli zaměřit především na exoplanetyu oranžových trpaslíků.

Vesmír

V prvních letech vládnutí to rozhodně žádná selanka nebyla – roku 1853 se císaře neúspěšně pokusil zabít maďarský nacionalista.

Historie

Diego Velázquez: Vévoda Olivares na koni

Obraz Vévoda Olivares na koni (1634) od španělského malíře Diega Velázqueze upozorňuje na stoupající hladiny světových oceánů.

Revue

Jeffersonův dům vznikl jako plantážnické sídlo.

Zajímavosti

Málokdy se stává, aby člověk pod hladinou moře viděl tolik langust pohromadě. Tady jimi bylo okolí stoletého vraku doslova přecpáno

Příroda

Autonomní kabina projektu CAPRI.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907