Reklama


Robopoeta na pobřeží: Robůtek sám skládá básně a zapisuje je do písku

07.09.2017 - Vilém Koubek

Jistá mladá Britka se rozhodla, že přiměje lidi vnímat autonomní roboty víc jako živé organismy než coby stroje. Vyslala proto do světa stvoření, které skládá poezii


Reklama

Magisterský projekt studentky Jü-si Liou se jmenuje „Básník na pobřeží“ a jeho hlavním aktérem se stal drobný, roztomilý robot, jenž samostatně objíždí pláže a vnímá při tom své okolí. Ať už slyší lidské hlasy, foukání větru či šumění vln, informace získané z veškerých vjemů využívá ke skládání poezie, kterou pak při pohybu zapisuje do písku.

Netradiční projev umělé inteligence se tak řadí po bok dalších poněkud bizarních robotů současného světa: Sonorskou poušť ve Spojených státech například brázdí vozítko Shybot („shy“ znamená „stydlivý“), jehož jediným úkolem je dostát svému jménu a schovávat se před lidmi.

  • Zdroj textu: 100+1 zahraniční zajímavost
  • Zdroj fotografií: Profimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Mrazivá katastrofa  

O konci dinosaurů a jejich současníků po dopadu obří planetky na Zemi máme již mnoho důkazů. Také loni spatřilo světlo světa několik vědeckých prací, jež se zajímavému fenoménu věnují. S využitím zpřesněných počítačových modelů pro množství vyvržené hmoty po nárazu tělesa a následný vývoj klimatu vědci například zjistili, že se průměrná globální teplota snížila o neuvěřitelných 26 °C, a to na 3–16 let. Teplomilní dinosauři a mnozí jejich pozemští souputníci tak jednoduše nemohli přežít. Do atmosféry se také dostalo ohromné množství plynů – podle zatím nejpřesnějších odhadů asi 325 gigatun síry a 425 gigatun oxidu uhličitého – a celkově měla exploze energii výbuchu 300 milionů atomových bomb. Saze a prach pak zatemnily oblohu na celé měsíce či roky.

Zajímavosti

Dnešní trendy odkazují k praktičnosti a minimalismu ve zdobení

Historie
Vesmír

Nově nalezený chameleon z Madagaskaru

Věda

Kopytníky patří mezi nejproslulejší léčiva středověku. Celá rostlina kořeněně voní a její chuť se podobá pepři či zázvoru.

Příroda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907