Roboti na sále: Robotická chirurgie proniká také do českých nemocnic

22.11.2021 - redakce pořadů Víkend a Barbora Jelínková

Robotické operace zachraňují stovky životů – pandemii navzdory. Řada pacientů tak v době, kdy nemocnice rušily plánované výkony kvůli přetížení, nemusela na zákrok čekat. A mezi evropskou špičku v robotické chirurgii patří i nemocnice v Hradci Králové

<p>Robotický chirurg je mnohonásobně přesnější než ruce lékaře. Díky šetrnější operaci stráví pacient po zákroku v nemocnici místo týdnů jen dny.</p>

Robotický chirurg je mnohonásobně přesnější než ruce lékaře. Díky šetrnější operaci stráví pacient po zákroku v nemocnici místo týdnů jen dny.


Reklama

DaVinci je šetrný a precizní jako žádný z jeho předchůdců, sám od sebe se ovšem nepohne ani o milimetr: Aby mohl pracovat, potřebuje vedení rukou zkušeného operatéra, a společně se pak dokážou vypořádat i s nejkomplikovanějšími úkoly. Nějakou dobu však trvalo, než si chirurgové na robotického kolegu zvykli. 

Rukama ve vzduchu

„Nejdřív to vypadalo jako sci-fi, protože rukama vlastně operujeme ve vzduchu, a přitom se totéž odehrává v pacientově těle,“ vzpomíná na rozpačité začátky Miloš Broďák, přednosta urologické kliniky fakultní nemocnice v Hradci. Nicméně dnes už nedá na robota na sále dopustit: „Nástroje použité při zákroku se pojí s robotickým systémem, který přesně kopíruje pohyby operatéra. Lékař sedí vedle a operuje, zatímco sleduje obraz s vysokým 3D rozlišením. Přístroj redukuje třes rukou, a navíc umožňuje přehled v částech těla, jež jsou za normálních okolností velmi špatně vidět.“ 

Jindy obtížným mikroskopickým zákrokům rovněž napomáhá, že robotické rameno kopíruje každý pohyb lékaře ve výrazně menším měřítku: Posune-li kupříkladu operatér rukou o deset centimetrů, v těle pacienta se nástroj přemístí jen o jeden.

Za dva dny domů

V hradecké nemocnici operují za asistence daVinciho od ledna 2016 a za tu dobu si již připsal několik tisíc zákroků: Nejčastěji pomáhá při operacích prostaty, ledvin či dělohy, ale troufá si rovněž na srdce. A v posledních měsících nabízel ještě jednu výhodu – na plný výkon pracoval i během pandemie, kdy se většina plánovaných úkonů rušila. 

Díky celkové šetrnosti stačí pacientům po robotické operaci daleko kratší rekonvalescence, a místo dvou týdnů tak v nemocnici zůstávají třeba jen dva dny. K největším daVinciho přednostem totiž patří přesnost: Dokáže tělesné tkáně preparovat doslova po milimetrech, čímž se snižují nejen krevní ztráty, ale i čas strávený na sále

TIP: Čínský automatický zubař poprvé voperoval implantát bez lidské asistence

Když se na počátku tisíciletí začínalo operovat pomocí robotů, ne každý lékař v tom spatřoval krok vpřed. DaVinci ovšem všechny přesvědčil, že budoucnost medicíny spočívá v technologiích. Důvodů, proč chirurgové po celé planetě sáhli po joysticku, existuje víc než dost. „V medicíně byla spousta technologií, které se neuplatnily. Všichni jsme však tušili, že robotická chirurgie mezi ně patřit nebude – ta naopak operování změní,“ uzavírá přednosta Broďák s úsměvem. 

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Raketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)

Vesmír

Naši předkové kočky využívali skutečně všestranně. (foto: PexelsCC0)

Historie

Polar Bear 81 

autor: Bob Chiu | čestná zmínka v kategorii: Cesty a dobrodružství

Každý rok mezi říjnem a listopadem se lední medvědi vydávají k zamrzlému Hudsonovu zálivu v Kanadě za potravou. Ve stejné době tam proto turistické agentury vozí zájemce v otevřených nákladních vozech, aby se mohli k šelmám přiblížit doslova na dosah. (foto: SIPA, Bob Chiu)

Revue

Sovětská obrana byla velmi propracovaná a zahrnovala i mnoho linií zákopů a protitankové opěrné punkty. Zde vidíme sovětské vojáky s kulometem Maxim. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Válka

Světlé šmouhy (v pravé části) jsou dobře patrné na snímku pořízeném satelitem Landsat 8 ze 4. dubna 2015. (foto: NASA Earth Observatory, CC0)

Věda

Fosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan JacobsCC BY-SA 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907