Robotické operace zachraňují stovky životů – pandemii navzdory. Řada pacientů tak v době, kdy nemocnice rušily plánované výkony kvůli přetížení, nemusela na zákrok čekat. A mezi evropskou špičku v robotické chirurgii patří i nemocnice v Hradci Králové
DaVinci je šetrný a precizní jako žádný z jeho předchůdců, sám od sebe se ovšem nepohne ani o milimetr: Aby mohl pracovat, potřebuje vedení rukou zkušeného operatéra, a společně se pak dokážou vypořádat i s nejkomplikovanějšími úkoly. Nějakou dobu však trvalo, než si chirurgové na robotického kolegu zvykli.
„Nejdřív to vypadalo jako sci-fi, protože rukama vlastně operujeme ve vzduchu, a přitom se totéž odehrává v pacientově těle,“ vzpomíná na rozpačité začátky Miloš Broďák, přednosta urologické kliniky fakultní nemocnice v Hradci. Nicméně dnes už nedá na robota na sále dopustit: „Nástroje použité při zákroku se pojí s robotickým systémem, který přesně kopíruje pohyby operatéra. Lékař sedí vedle a operuje, zatímco sleduje obraz s vysokým 3D rozlišením. Přístroj redukuje třes rukou, a navíc umožňuje přehled v částech těla, jež jsou za normálních okolností velmi špatně vidět.“
Jindy obtížným mikroskopickým zákrokům rovněž napomáhá, že robotické rameno kopíruje každý pohyb lékaře ve výrazně menším měřítku: Posune-li kupříkladu operatér rukou o deset centimetrů, v těle pacienta se nástroj přemístí jen o jeden.
V hradecké nemocnici operují za asistence daVinciho od ledna 2016 a za tu dobu si již připsal několik tisíc zákroků: Nejčastěji pomáhá při operacích prostaty, ledvin či dělohy, ale troufá si rovněž na srdce. A v posledních měsících nabízel ještě jednu výhodu – na plný výkon pracoval i během pandemie, kdy se většina plánovaných úkonů rušila.
Díky celkové šetrnosti stačí pacientům po robotické operaci daleko kratší rekonvalescence, a místo dvou týdnů tak v nemocnici zůstávají třeba jen dva dny. K největším daVinciho přednostem totiž patří přesnost: Dokáže tělesné tkáně preparovat doslova po milimetrech, čímž se snižují nejen krevní ztráty, ale i čas strávený na sále.
TIP: Čínský automatický zubař poprvé voperoval implantát bez lidské asistence
Když se na počátku tisíciletí začínalo operovat pomocí robotů, ne každý lékař v tom spatřoval krok vpřed. DaVinci ovšem všechny přesvědčil, že budoucnost medicíny spočívá v technologiích. Důvodů, proč chirurgové po celé planetě sáhli po joysticku, existuje víc než dost. „V medicíně byla spousta technologií, které se neuplatnily. Všichni jsme však tušili, že robotická chirurgie mezi ně patřit nebude – ta naopak operování změní,“ uzavírá přednosta Broďák s úsměvem.
VesmírRaketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)
RevuePolar Bear 81
autor: Bob Chiu | čestná zmínka v kategorii: Cesty a dobrodružství
Každý rok mezi říjnem a listopadem se lední medvědi vydávají k zamrzlému Hudsonovu zálivu v Kanadě za potravou. Ve stejné době tam proto turistické agentury vozí zájemce v otevřených nákladních vozech, aby se mohli k šelmám přiblížit doslova na dosah. (foto: SIPA, Bob Chiu)
VálkaSovětská obrana byla velmi propracovaná a zahrnovala i mnoho linií zákopů a protitankové opěrné punkty. Zde vidíme sovětské vojáky s kulometem Maxim. (foto: Wikimedia Commons, CC0)
VědaSvětlé šmouhy (v pravé části) jsou dobře patrné na snímku pořízeném satelitem Landsat 8 ze 4. dubna 2015. (foto: NASA Earth Observatory, CC0)
VědaFosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan Jacobs, CC BY-SA 4.0)