Robotické zemědělství: Izraelské autonomní drony nahradí sběrače ovoce

02.02.2022 - Stanislav Mihulka

Pracovních sil se nedostává v mnoha koutech světa. Velké problémy mají například pěstitelé ovoce, v jejichž sadech nemá kdo sklízet úrodu. Zřejmě tak přišel čas, kdy lidské sběrače nahradí drony vybavené umělou inteligencí

<p>Drony systému FAR mohou sklízet ovoce dnem i nocí.</p>

Drony systému FAR mohou sklízet ovoce dnem i nocí.


Reklama

V současné době v řadě zemí citelně scházejí pracovní síly, které by sbíraly ovoce v sadech. Nezřídka to končí tím, že část úrody shnije bez užitku. Týká se to i Izraele. Izraelský startup Tevel Aerobotics Technologies proto přišel technologií autonomních dronů, které mají lidské sběrače nahradit.

Jde o systém FAR (Flying Autonomous Robots), který zahrnuje kolové mateřské vozidlo na elektrický pohon, projíždějící mezi stromy v sadu, k němuž jsou připojené elektrickými kabely čtyři kvadrikoptéry. Velkou výhodou je, že tyto kabely poskytují dronům energii, takže nemusejí nést baterii ani palivo.

Sklizeň s umělou inteligencí

Autonomní systém FAR využívá palubní kamery dronů a umělou inteligenci, díky které dokáže rozpoznat jednotlivé ovoce od jiných objektů. FAR také dokáže zhodnotit velikost a zralost každého plodu. Umí rovněž naplánovat letové dráhy dronů, díky čemuž by nemělo docházet ke kolizím.

TIP: Robotičtí rolníci v USA odstartovali další průmyslovou revoluci

Drony FAR při sběru ovoce využívají šikovné robotické rameno, které obsluhují speciální stabilizační algoritmy. S tímto ramenem sklidí vybraný plod a umístí jej na mateřské vozidlo. Jednou z dalších výhod tohoto systému je, že může sklízet ovoce dnem i nocí, podle výdrže baterie. Systém FAR doposud není komerčně dostupný. Již letos by ale měly být zahájeny jeho pilotní testy v jabloňových sadech ve Španělsku, Spojených státech a v Itálii.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kopcovitá krajina Bílých Karpat státní kontrole dlouho unikala. Náročný terén úředníky od návštěv odrazoval. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Jediný zachovaný kus německého 128mm samohybného kanonu s přezdívkou „Sturer Emil“ lze zhlédnout v muzeu v ruské Kubince. (foto: Wikimedia Commons, Alan WilsonCC BY-SA 2.0)

Válka

Kmen Bójů neobýval pouze střední Evropu. Mnohem silnější větev žila v severní Itálii, takzvané Předalpské Galii, kde bojovali s Římany, a dokonce je několikrát porazili.(ilustrace: © Martina Nacházelová - se souhlasem k publikování)

Historie

Podle odborníků z NASA je nejzajímavějším cílem pro vybudování měsíční základny oblast Shackletonova a de Gerlacheova kráteru u jižního pólu. (ilustrace: NASA/Advanced Concepts LaboratoryCC0)

Vesmír

Lesní požár na konci permu

Věda

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907