Robotický sokol ohlídá proti ptákům letiště v kanadském Edmontonu

10.05.2017 - Stanislav Mihulka

Dálkově ovládaný a velmi realistický dravec bude plašit ptáky a odrazovat je od hnízdění u letiště

Robird -<p>Robotický dravec nastupuje do zaměstnání už letos v červnu</p>
Robird -

Robotický dravec nastupuje do zaměstnání už letos v červnu


Reklama

Mezinárodní letiště v kanadském Edmontonu každoročně odbaví 168 tisíc letů a zhruba 8 milionů pasažérů. Při takovém provozu je důležité vyvarovat se střetu letadla s ptáky, které by mohlo skončit tragicky.

V současnosti to v Edmontonu řeší pomocí laserů a audionahrávek hlasů dravých ptáků. Nově zde má ale do služby nastoupit robotický sokol Robird, který vyrábí spinoff Clear Flight Solutions nizozemské Univerzity v Twente.

TIP: Robotičtí dravci na stráži: Letiště budou chránit roboptáci

Robird je dálkově ovládaný operátorem v pozemní stanici, jehož úkolem je co nejlépe plašit ptáky všeho druhu a odrazovat je od hnízdění v blízkosti letiště. Robotický sokol napodobuje svůj vzor vzhledem i pohyby a je prý velmi realistický. Živí ptáci věří, že jde o skutečného sokola. Je to poprvé, kdy nějaké letiště zavede podobnou technologii do každodenního provozu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    University of Twente, Clear Flight Solutions

  • Zdroj fotografií: Clear Flight SolutionsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Z nových střel středního doletu Pershing II měli Sověti velké obavy. Na snímku Pershing II odpalovaný z vojenské základny White Sands Missile Range v Novém Mexiku, listopad 1982. (foto: U.S. National Archives, CC0)

Válka
Revue

Ve dvacátých letech bylo auto považováno za velký luxus. Stálo totiž zhruba 20 000 korun a tedy  zhruba stonásobek měsíční mzdy. (foto: Škoda Auto, CC0)

Historie

Následky virových infekcí jsou zřejmě zdrojem mnoha obtíží ve vyšším věku, včetně vyššího rizika vzniku Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby. (foto: Shutterstock)

Věda

Cena za litr nejkvalitnějšího ručně vyráběného arganového oleje se může vyšplhat až k šesti tisícům korun. (foto: Unsplash, Chelsea shapouriCC0)

Zajímavosti

Vizualizace erupce na magnetaru. (ilustrace: NASA's Goddard Space Flight CenterCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907