Robotický sokol ohlídá proti ptákům letiště v kanadském Edmontonu

10.05.2017 - Stanislav Mihulka

Dálkově ovládaný a velmi realistický dravec bude plašit ptáky a odrazovat je od hnízdění u letiště

Robird -<p>Robotický dravec nastupuje do zaměstnání už letos v červnu</p>
Robird -

Robotický dravec nastupuje do zaměstnání už letos v červnu


Reklama

Mezinárodní letiště v kanadském Edmontonu každoročně odbaví 168 tisíc letů a zhruba 8 milionů pasažérů. Při takovém provozu je důležité vyvarovat se střetu letadla s ptáky, které by mohlo skončit tragicky.

V současnosti to v Edmontonu řeší pomocí laserů a audionahrávek hlasů dravých ptáků. Nově zde má ale do služby nastoupit robotický sokol Robird, který vyrábí spinoff Clear Flight Solutions nizozemské Univerzity v Twente.

TIP: Robotičtí dravci na stráži: Letiště budou chránit roboptáci

Robird je dálkově ovládaný operátorem v pozemní stanici, jehož úkolem je co nejlépe plašit ptáky všeho druhu a odrazovat je od hnízdění v blízkosti letiště. Robotický sokol napodobuje svůj vzor vzhledem i pohyby a je prý velmi realistický. Živí ptáci věří, že jde o skutečného sokola. Je to poprvé, kdy nějaké letiště zavede podobnou technologii do každodenního provozu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    University of Twente, Clear Flight Solutions

  • Zdroj fotografií: Clear Flight Solutions

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Charles Ponzi (1882–1949) ve dvacátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Mgreason, CC0)

Historie

Šamana si veřejnost bude moci společně s originály venuší nalezených na území Moravy (i té nejslavnější Věstonické) na vlastní oči prohlédnout na výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla v Pavilonu Anthropos od 19. srpna 2022. (foto: Moravské zemské muzeum, Jan Cága, CC BY 4.0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907