Rodina žije spokojeně již 42 let v domě uprostřed kruhového objezdu

23.01.2023

Pokud někdy zavítáte na sever Walesu, nejspíš se vám mezi městy Ruthin a St. Asaph naskytne neobvyklá podívaná – uprostřed kruhového objezdu zde stojí rodinný dům. Jak se žije uprostřed „kruháče“?

<p>Dům rodiny Howatsonových stojí uprostřed kruhového objezdu.<em> (foto: Google Maps)</em></p>

Dům rodiny Howatsonových stojí uprostřed kruhového objezdu. (foto: Google Maps)


Reklama

V samém srdci severního Walesu se rozkládá město Denbigh (velšsky Dinbych). Kromě mnoha pamětihodností (první dochované zmínky o Denbighu sahají až do 13. století) je vyhlášené i okolní přírodou, zejména malebným údolím Clwyd. Možná i to byl důvod proč si Denbigh zvolili v roce 1960 jako svůj domov David John a Eirian Howatsonovi, kteří se nastěhovali se do malé farmy stojící na okraji města.

Život na kruháči

Manželé Howatsonovi zde prožili poklidných dvacet let, dokud je nenavštívili úředníci s informací, že v místě jejich domu má vyrůst nový kruhový objezd. Nabídku na přestěhování manželé odmítli a úřady tak vybudovaly v roce 1980 objezd kolem jejich domu. A jak takový život uprostřed kruhového objezdu vlastně vypadá?

Podle Clwyda Howatsona, syna Davida Johna, vlastně celkem obyčejně. „Nemusíme řešit sousedy,“ prozrazuje jednu z výhod netradičního místa. „Když se lidé dozví, že bydlím uprostřed kruhového objezdu, obvykle se ptají na dvě věci – jak se dostáváme z domu a jak je to s hlukem.“

TIP: Bydlení v domě s příliš snadnou adresou je hotové peklo

Odpověď na první otázku prozradí pohled na mapu – od domu Howatsonových vede příjezdová cesta, která ústí na kruhový objezd. „Pokud jde o hluk, není to tak strašné. Řekl bych, že je to podobné, jako bydlení u jakékoli silnice. Hlučněji je jen během dopravní špičky, což trvá jen krátký čas.“ Větší výzvu podle Clwyda představuje adresa pro doručovatele balíků. 

Ani více než čtyři dekády bydlení uprostřed kruhového objezdu ale současné obyvatele ke změně postoje nedonutily. Jejich domov je sice trochu svérázný a jedinečný, mají ho ale rádi a v dohledné době se stěhovat rozhodně nehodlají. 

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Raketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)

Vesmír

Naši předkové kočky využívali skutečně všestranně. (foto: PexelsCC0)

Historie

Polar Bear 81 

autor: Bob Chiu | čestná zmínka v kategorii: Cesty a dobrodružství

Každý rok mezi říjnem a listopadem se lední medvědi vydávají k zamrzlému Hudsonovu zálivu v Kanadě za potravou. Ve stejné době tam proto turistické agentury vozí zájemce v otevřených nákladních vozech, aby se mohli k šelmám přiblížit doslova na dosah. (foto: SIPA, Bob Chiu)

Revue

Sovětská obrana byla velmi propracovaná a zahrnovala i mnoho linií zákopů a protitankové opěrné punkty. Zde vidíme sovětské vojáky s kulometem Maxim. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Válka

Světlé šmouhy (v pravé části) jsou dobře patrné na snímku pořízeném satelitem Landsat 8 ze 4. dubna 2015. (foto: NASA Earth Observatory, CC0)

Věda

Fosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan JacobsCC BY-SA 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907