Rohatí stromolezci: Proč lezou kozy na argánové stromy?

28.03.2022 - Marek Telička

Představte si, že se procházíte za jasného dne zeleným sadem a vychutnáváte svěží povětří. Okouzleně se rozhlédnete kolem a na stromech kolem sebe uvidíte desítky zvířat, která byste zřejmě ve výšce až deseti metrů nečekali. Kozy! Realita, kterou můžete zažít na severu Maroka.

<p>Kozy do neobyčejných výšek vyšplhají po nakloněném kmeni.</p>

Kozy do neobyčejných výšek vyšplhají po nakloněném kmeni.


Reklama

Pro kozy, které jsou hospodářskými zvířaty zdejších Berberů, jsou listy a plody argánií ostnitých (Argania spinosa) velmi důležitou složkou potravy, a to především na podzim, kdy je ostatní vegetace nedostatek. Argánie jsou ovšem odolné a svými hluboko dosahujícími kořeny se dostanou k podzemní vláze i během velmi dlouhých období sucha. Pro místní Berbery navíc představují důležitý zdroj obživy, protože z jejich plodů se lisuje ceněný argánový olej

Při sklizni, která probíhá ručně, jsou kozy svého druhu pomocníky. Plody totiž spásají spolu s listy a výhonky i v těch nejvyšších partiích stromů. Nedokážou je ale strávit, a proto plody vylučují v trusu, z nějž je pak Berbeři musejí vybírat. Oni sami ovšem tvrdí, že nejlepší argánový olej je lisován právě z těch z plodů, které prošly zažívacím traktem jejich koz. 

Velká semena raději plivou

Na kozy a jejich spásání korun argánií se zaměřila studie vedená zoology Miguelem Delibesem, Irene Castañedovou a José M. Fedrianim ze španělské Sevilly. Ti si všimli, že plody argánií jsou na zemi roztroušeny mezi trusem a nestravitelnými žvanci, které kozy vyplivují při přežvýkávání potravy. Nebylo přitom možné rozlišit, zda plody skutečně pocházejí z trusu. Argánová semena jsou přitom asi 2 cm velká, a tak se autorům studie zdálo pravděpodobnější, že je kozy jen vyplivují. 

TIP: Arganový olej: Prospěšné zlato z Maroka

Aby zjistili, jaká je pravda, nabízeli výzkumníci kozám pět různých druhů ovoce s různě velkými semeny. Zjistili, že větší semena jsou mnohem častěji vyplivována a že je nadto 71 % z nich stále živých a schopných vzejít. Autoři, kteří při vyplivování semen pozorovali také různé druhy vysoké zvěře, usuzují, že výše popsané chování může být u přežvýkavců obecně důležité pro šíření rostlin. Přežvýkavci mohou mít nestrávenou potravu v bachoru (předžaludku) i několik dní. Kozy, které jsou hnány na pastvu o desítky kilometrů dál nebo divoká zvěř při období migrace, tak mohou přenášet ještě živá semena o desítky až stovky kilometrů dál.

Reklama




Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise GubbCC BY 4.0)

Věda

Na celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Rover Ingenuity má za sebou již 40 letů v atmosféře Marsu. (ilustrace: NASACC BY 4.0)

Vesmír

Císař Karel I. provádí inspekci bosenského pluku na italské frontě. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Válka

Marie Habsburská (1505–1558), obraz německého malíře Hanse Maler zu Schwaze. (zdroj: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Pelikáni na jezeře Kerkini. V hladině se zrcadlí dvoutisícové vrcholy pohoří Belasica zahalené bělavými mračny. (foto: Vladimír Šoltys - se souhlasem k publikování)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907