Rohatka brazilská: Žabí ďábel s neukojitelným apetitem

Rohatka brazilská je velmi neobyčejným zástupcem žab. Výrazná je svou velikostí, výrůstky nad očima, jež jí dodávají přímo ďábelský vzhled, i obrovskou pusou, která na šířku dokonce přesahuje délku těla této pozoruhodné žáby.

04.05.2024 - Marek TeličkaRohatka brazilská (Ceratophrys cornuta), patřící do čeledi rohatkovitých (Ceratophryidae), je obdařena velmi zdobnými vzory zelené, hnědé a béžové barvy. Ve volné přírodě byste ale zdánlivě nepřehlédnutelného tvora hledali s velkými obtížemi. Rohatka je totiž neúnavný lovec, který útočí ze zálohy a své pestré zbarvení využívá k dokonalému maskování. Najde si vhodné místo a zahrabe se tak, že pozorné oko může vidět pouze část hřbetu a hlavu s obrovskou pusou. Poté nehnutě vyčkává a útočí prakticky na cokoli, co dokáže spolknout.

Rohatka útočí ze zálohy a své pestré zbarvení využívá k dokonalému maskování. (foto: Shutterstock)

Za oběť jí padnou mravenci a brouci ale také drobní plazi, myši i savci. Větší kořist tvoří více než polovinu její potravy a ochotně spolkne i jiné žáby. Agresivita tohoto druhu se projevuje už v raném věku, kdy se pulci rohatky vzájemně napadají už nedlouho poté, co přijdou na svět. Neukojitelný apetit se někdy stává rohatkám osudným, protože se doslova zadusí příliš velkým soustem. V souladu se svou povahou jsou tyto žáby velmi agresivně teritoriální. Žijí v Amazonii na území Brazílie, Bolívie, Kolumbie, Ekvádoru, Venezuely, Peru, Guyany, Surinamu a Francouzské Guyany.


Další články v sekci